Orzechy włoskie związane z mniejszym ryzykiem depresji

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Konsumpcja orzechów włoskich koreluje z mniejszą częstotliwością występowania objawów depresji u osób dorosłych – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „Nutrients”.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (USA) wykazali, że osoby spożywające orzechy włoskie osiągają o 26 proc. niższe wyniki, a osoby jedzące inne rodzaje orzechów o 8 proc. niższe wyniki w kwestionariuszu objawów depresji, niż osoby unikające tego typu produktów.

Badacze przeanalizowali dzienne spożycie orzechów oraz natężenie symptomów depresji, takich jak apatia, problemy ze snem, czy trudności z koncentracją, u 26 tys. dorosłych Amerykanów. Doszli do wniosku, że osoby konsumujące orzechy włoskie – przeciętnie 24 gramy dziennie – były bardziej aktywne, posiadały więcej energii, lepiej się koncentrowały i były bardziej optymistyczne.

„Orzechy włoskie badano wcześniej ze względu na ich rolę w utrzymaniu zdrowego układu krążenia i systemu poznawczego. Teraz wykazaliśmy ich związek z symptomami depresji. To kolejny powód, dla którego warto je włączać do planu żywieniowego” – komentuje koordynatorka badania, dr Lenore Arab.

Orzechy włoskie mogą być szczególnie korzystne dla kobiet, u których częściej diagnozuje się zaburzenia depresyjne.

O szczegółach badania można przeczytać na stronie: https://www.mdpi.com/2072-6643/11/2/275. (PAP)

ooo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W średniowiecznej Anglii to wiewiórki mogły przenosić trąd

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: po raz pierwszy potwierdzono występowanie w mózgu ośrodka sterującego reakcjami immunologicznymi

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera