Foki śpią połowicznie dzięki acetylocholinie

Acetylocholina to jedna z substancji, które pozwalają fokom na pozostawanie w stanie połowicznego snu - wynika z artykułu opublikowanego przez międzynarodowy zespół naukowców w "Journal of Neuroscience".

Foki posiadają niesamowitą umiejętność drzemania jedną stroną mózgu, podczas gdy druga utrzymuje się na poziomie normalnej aktywności. Wykorzystują tę zdolność w momencie przebywania w wodzie, tymczasem na lądzie potrafią zapadać w tradycyjny, obejmujący cały mózg sen.

Naukowcy z University of California w Los Angeles (USA) i University of Toronto (Kanada) zidentyfikowali niektóre związki, które umożliwiają fokom na zachowywanie się w ten sposób.

Za główną substancję odpowiedzialną za pozostawanie w stanie spoczynku bądź pobudzenia uznano acetylocholinę.

W czasie badania funkcjonowania mózgów fok okazało się, że śpiąca połowa mózgu zwierząt charakteryzowała się niskim poziomem acetylocholiny, natomiast w pracującej na wysokich obrotach części mózgu obserwowano wysokie stężenie tego związku.

Naukowcy byli zdziwieni, iż nie potwierdziły się ich długoletnie przypuszczenia i inny ważny związek - serotonina - nie ma wpływu na pobudzenie organizmu. Zarówno w śpiącej, jak i aktywnej części mózgu znajdowało się tyle samo serotoniny.

Badacze mają nadzieję, że wiedza na temat substancji, które powodują senność lub pobudzenie, posłuży pomocy osobom cierpiącym na bezsenność lub nadmierną senność. (PAP)

ooo/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

  • Adobe Stock

    Rozmowa z samym sobą sprzed lat poprawia samopoczucie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera