Nauka dla Społeczeństwa

02.12.2022
PL EN
11.05.2015 aktualizacja 11.05.2015

Dzieci śpią lepiej dzięki wieczornej rutynie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Schematyczne czynności wykonywane przed snem ułatwiają dzieciom w wieku do 6 lat wypoczywanie nocą - potwierdza międzynarodowe badanie. Efekty są tym lepsze, im dłużej maluchy podlegają wieczornej rutynie.

Spośród ponad 10 tys. matek z 14 krajów mniej niż 50 proc. zadeklarowało, że ich dzieci podlegają wieczornej rutynie. Okazało się, że dzieci, których rodzice są pod tym względem konsekwentni, wcześniej się kładą, szybciej zasypiają, rzadziej wędrują w nocy i w sumie dłużej śpią. Średnio spały one dłużej o godzinę w porównaniu do dzieci, których rodzice nie stosowali utartych schematów postępowania.

Wieczorna rutyna sprawia, że kładzenie się spać jest prostsze i że dziecko lepiej przesypia całą noc - przekonuje główna badaczka, prof. psychologii Jodi Mindell z amerykańskiego Saint Joseph\'s University.

Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu (AASM) taki codzienny schemat postępowania powinien obejmować przyjemne i wyciszające czynności przygotowujące dziecko do snu, np. kojącą kąpiel, mycie zębów i czytanie bajek.

Mindell zwraca uwagę, że im częściej stosuje się wieczorną rutynę, tym lepsze wyniki, jeśli chodzi o sen. "Im wcześniej dziecko jej podlega, tym lepiej będzie później spało" - przekonuje badaczka.

W wyniku analizowania danych badacze stwierdzili też powiązanie schematycznych czynności z mniejszą ilością problemów z zachowaniem w ciągu dnia.

Wyniki opublikowano w magazynie "Sleep". (PAP)

mrt/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022