Dzieci śpią lepiej dzięki wieczornej rutynie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Schematyczne czynności wykonywane przed snem ułatwiają dzieciom w wieku do 6 lat wypoczywanie nocą - potwierdza międzynarodowe badanie. Efekty są tym lepsze, im dłużej maluchy podlegają wieczornej rutynie.

Spośród ponad 10 tys. matek z 14 krajów mniej niż 50 proc. zadeklarowało, że ich dzieci podlegają wieczornej rutynie. Okazało się, że dzieci, których rodzice są pod tym względem konsekwentni, wcześniej się kładą, szybciej zasypiają, rzadziej wędrują w nocy i w sumie dłużej śpią. Średnio spały one dłużej o godzinę w porównaniu do dzieci, których rodzice nie stosowali utartych schematów postępowania.

Wieczorna rutyna sprawia, że kładzenie się spać jest prostsze i że dziecko lepiej przesypia całą noc - przekonuje główna badaczka, prof. psychologii Jodi Mindell z amerykańskiego Saint Joseph\'s University.

Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu (AASM) taki codzienny schemat postępowania powinien obejmować przyjemne i wyciszające czynności przygotowujące dziecko do snu, np. kojącą kąpiel, mycie zębów i czytanie bajek.

Mindell zwraca uwagę, że im częściej stosuje się wieczorną rutynę, tym lepsze wyniki, jeśli chodzi o sen. "Im wcześniej dziecko jej podlega, tym lepiej będzie później spało" - przekonuje badaczka.

W wyniku analizowania danych badacze stwierdzili też powiązanie schematycznych czynności z mniejszą ilością problemów z zachowaniem w ciągu dnia.

Wyniki opublikowano w magazynie "Sleep". (PAP)

mrt/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 02.07.2025.  EPA/SALVATORE DI NOLFI

    Eksperci: upały sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów

  • Zdjęcie pozostałości po supernowej SNR 0509-67.5 uzyskane przy pomocy Bardzo Dużego Teleskopu (VLT). Źródło: ESO/P. Das et al., gwiazdy tła z Teleskopu Hubble’a: K. Noll et al.

    Znaleziono pozostałość po supernowej z podwójną detonacją

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera