"Przewroty" to nowa nagroda Centrum Nauki Kopernik. Będzie przyznawana za inicjatywy, które wnoszą nową jakość do edukacji. Do 25 marca zgłaszać mogą się zespoły i osoby indywidualne prowadzące śmiałe działania w szkole i w domu, w świecie wirtualnym i rzeczywistym.
Konkursowi przyświeca zasada, że to człowiek - dziecko lub uczący się dorosły - został uznany za centrum działań edukacyjnych.
EDUKACJA MA KRĄŻYĆ WOKÓŁ UCZNIA, NIE ODWROTNIE
"Widzimy, jak wiele innowacyjnych inicjatyw edukacyjnych powstaje w całym kraju. O niektórych z nich jest głośno w przestrzeni informacyjnej. Inne wdrażane są kameralnie, bez rozgłosu. Chcemy je poznać i docenić, by stały się inspiracją dla innych. Liczymy też na to, że nagroda Przewroty skłoni środowisko, które pragnie rozwoju nowoczesnych metod i form uczenia się, do podjęcia dyskusji o kształcie edukacji. Poszukania odpowiedzi na pytanie, jakiego przewrotu potrzebuje dziś edukacja, by najlepiej odpowiadać na wyzwania przyszłości" - tłumaczy w komunikacie rzecznik CNK, Katarzyna Nowicka.
Wyjaśnia, że nagroda Przewroty będzie co roku przyznawana nowatorskim inicjatywom edukacyjnym. Laureaci i laureatki otrzymają autorską statuetkę oraz nagrodę finansową. Nazwa nagrody nawiązuje do odkrycia przez Mikołaja Kopernika heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego. Doprowadziło ono nie tylko do przewrotu w astronomii, ale też zapoczątkowało zmianę sposobu myślenia o świecie i miejscu, jakie zajmuje w nim człowiek.
"Ponad 100 lat temu przewrót kopernikański w edukacji postulował John Dewey, który mówił, że +dziecko staje się Słońcem, wokół którego krążyć mają poczynania wychowawcze+. Jego idea do dziś nie stała się normą. Koncepcja Mikołaja Kopernika również zyskiwała uznanie społeczne powoli, musimy więc uzbroić się w cierpliwość - tłumaczy Nowicka.
ZGŁASZAĆ MOŻNA TYLKO PRZEWROTOWE INICJATYWY
Organizator konkursu czeka na zgłoszenia inicjatyw, spełniających wysokie wymagania: "śmiałych, nowatorskich i przewrotowych, angażujących i inspirujących, nawiązujących do ważnych społecznie i aktualnych zagadnień, wspierających samodzielność myślenia i umiejętność wspólnego działania oraz włączających różne grupy osób".
Do konkursu mogą się zgłaszać osoby fizyczne lub zespoły takich osób pracujące w szkołach, fundacjach, stowarzyszeniach, startupach, instytucjach kultury czy działające na własną rękę, organizacje pozarządowe (np. fundacje, stowarzyszenia), jednostki organizacyjne wchodzące w skład systemu oświaty (np. szkoły), państwowe lub samorządowe instytucje kultury oraz uczelnie.
"W naszym rozumieniu edukacja to środowisko uczenia się, którego częścią jest system oświatowy, wraz z formalną metodologią i narzędziami, a także cała gama działań nieformalnych. Uczenie się, tak jak praca naukowca, jest napędzane przez ciekawość. Dlatego zachęcamy do korzystania ze stosowanej przez naukowców metody badawczej: zadawanie pytań, eksperymentowanie w poszukiwaniu odpowiedzi, weryfikacji, wyciąganie wniosków. Prawdziwą szkołą jest świat wokół nas, a najlepszym sposobem zdobywania wiedzy – korzystanie z jego zasobów" - wyjaśnia rzeczniczka.
Przypomina, że Centrum Nauki Kopernik łączy edukację formalną i nieformalną. Celem tych działań jest zmiana kultury uczenia w Polsce. Centrum współpracuje z osobami i instytucjami, w których myśli się i działa podobnie – są to nauczyciele, organizacje pozarządowe, środowiska naukowe, wyższe uczelnie, samorządy, przedsiębiorcy. W 2023 roku utworzona została Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego - centrum badawczo rozwojowe, gdzie wiedza o uczeniu łączy się z pasją do odkrywania świata; tu powstają nowe produkty edukacyjne – scenariusze zajęć, eksponaty, treści i pomoce dydaktyczne wspierające uczniów w rozwijaniu kompetencji 21. wieku i podnoszące ich kapitał społeczny.
"Marzymy o stworzeniu całego ekosystemu nowoczesnej edukacji, w którym znajdzie się miejsce dla wszystkich zainteresowanych. Nagroda „Przewroty” to kolejny krok na tej drodze. Konkurs pomoże odkryć innowacyjne inicjatywy, o których dotąd nie słyszeliśmy i poszerzyć krąg partnerów" - wyraża nadzieję przedstawicielka CNK.
Zgłoszenia przyjmowane są od 6 listopada do 25 marca 2024 do godz. 15.00. Aby przesłać zgłoszenie, należy wypełnić formularz. Zwycięzcy Przewrotów spotkają się podczas gali, która odbędzie się w maju 2024 roku w Centrum Nauki Kopernik.
Więcej informacji i zgłoszenia tutaj.
Nauka w Polsce
kol/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.