J. Cieszyński: nie ma bardziej przyszłościowej dyscypliny jak programowanie

07.10.2023. Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński (C) podczas inauguracji Wielkiego Święta Programowania w Olsztynie, 7 bm. Wielkie Święto Programowania to coroczne wydarzenie inaugurujące Europejski Tydzień Kodowania (CodeWeek), organizowane przez NASK, Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) i Ministerstwo Cyfryzacji. PAP/Tomasz Waszczuk
07.10.2023. Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński (C) podczas inauguracji Wielkiego Święta Programowania w Olsztynie, 7 bm. Wielkie Święto Programowania to coroczne wydarzenie inaugurujące Europejski Tydzień Kodowania (CodeWeek), organizowane przez NASK, Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) i Ministerstwo Cyfryzacji. PAP/Tomasz Waszczuk

Nie mam bardziej przyszłościowej dyscypliny jak programowanie - powiedział w sobotę minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, otwierając w Olsztynie Ogólnopolski Tydzień Programowania. Warsztaty programowania zorganizowano w nowo otwartym Centrum Popularyzacji Nauki Kortosfera.

"To wydarzenie, które organizujemy w całej Polsce. Ogólnopolski Tydzień Kodowania, to jedyny tydzień, który trwa 16 dni. W całej Polsce będą się odbywać wydarzenia, podczas których każdy zainteresowany od najmłodszych do najstarszych będzie mógł się nauczyć kodowania. Nie ma bardziej przyszłościowej dyscypliny niż programowanie"- mówił w Centrum Popularyzacji Nauki Kortosfera w Olsztynie Cieszyński, startujący do Sejmu z listy PiS w okręgu olsztyńskim.

Jak mówił, podczas wizyty na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, na wydziale matematyki i informatyki jeden z profesorów opowiadał o sztucznej inteligencji pokazując pracę naukowo sprzed kilku tygodni i wskazując, że naukowo udowodniono, iż korzystanie z chata GPT poprawia wyniki w pracy i w nauce.

Zastępca dyrektora NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy) Michał Karpowicz wyjaśnił, że programowanie rozwija wyobraźnię i gimnastykuje umysł.

"Z programowania wynika mnóstwo korzyści dla życia. Można ustalić jak długo szukać miejsca parkingowego albo restauracji albo miejsca wakacyjnego wypoczynku a także wskazówek jak uporządkować własne biurko. Programowanie podpowie nam też kiedy przestać działać i zacząć się cieszyć, ponieważ ustali próg, ktróry gwarantuje maksymalną satysfakcję"- dodał M. Karpowicz.

Od rana w sobotę do g.16.00 w olsztyńskim Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego KORTOSFERA odbywało się Wielkie Święto Programowania – coroczne wydarzenie inaugurujące Europejski Tydzień Kodowania (CodeWeek). Organizatorami imprezy są NASK, Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) i Ministerstwo Cyfryzacji.

Przez cały dzień dzieci mogły skorzystać z wielu atrakcji, takich jak m.in.: zabawy z robotami, nauka programowania, drukowanie w 3D, czy gry edukacyjne. Rodzice mogli wziąć udział w warsztatach dotyczących bezpieczeństwa w sieci. (PAP)

autor: Agnieszka Libudzka

ali/ par/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis (mk/soa) PAP/Maciej Kulczyński

    Budowanie mostów – motywem przewodnim 12. Konferencji Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPIN

  • Międzynarodowe zawody robotyczne XChallenge w Rzeszowie, 14.10.2023.

    Podkarpackie/ W połowie listopada w Jasionce odbędą się międzynarodowe zawody robotów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera