„Kościuszkon” to 24-godzinny, trwający bez przerwy, maraton programowania, w jakim w sobotę i w niedzielę w Krakowie udział weźmie 50 studentów. Ich zadaniem będzie stworzenie aplikacji, które w jakiś sposób realizują koncepcję smart city - inteligentnego miasta.
Maraton organizuje Wydział Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej w klubie studenckim Kwadrat. "Wydarzenie jest otwarte. Przygotowane zostaną różnorodne atrakcje, m.in. pokazy związane z rozszerzoną rzeczywistością oraz drukiem 3D. Będą też ciekawe stoiska partnerów" – powiedział w czwartek PAP Jakub Kubica, przedstawiciel organizatora.
W "Kościuszkonie", mającym formę konkursu, ma uczestniczyć 14 zespołów (po dwie-cztery osoby w każdym). To studenci Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie, Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki w Krakowie oraz Politechniki Śląskiej. Jest też jedna drużyna z Technikum Komunikacyjnego nr 25 w Krakowie (z zawodnikiem z Zespołu Szkół nr 1).
Zespoły będą musiały stworzyć oprogramowanie, które realizuje w jakiś sposób założenia koncepcji inteligentnego miasta lub rozwiązuje problemy, które zaproponują uczestnikom partnerzy wydarzenia i zarazem znawcy tematyki. Nie wykluczone, że najciekawsze aplikacje zostaną wykorzystane w przyszłości przez ekspertów i prywatne firmy.
"Jest to temat (smart city-PAP) bieżący, bo związany z transportem miejskim, o którym dużo się mówi w Krakowie. Chcemy dać uczestnikom możliwość wkładu w rozwiązanie problemu" – zauważył Jakub Kubica.
Trzy najlepsze drużyny otrzymają nagrody finansowe - 3 tys., 2 tys. i 1 tys. zł.
Prezentacje przygotowanych przez zespoły aplikacji i rozdanie nagród odbędzie się w niedzielę po południu.
"Kościuszkon" – nazwa zaczerpnięta od nazwiska patrona Politechniki Krakowskiej – odbędzie się w ramach obchodów 25-lecia Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PK.(PAP)
Nauka w Polsce, Beata Kołodziej
bko/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.