Studenci UW Akademickimi Mistrzami Europy w Programowaniu Zespołowym

Fot. Facebook/ Uniwersytet Warszawski
Fot. Facebook/ Uniwersytet Warszawski

Reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego okazali się najlepsi i zdobyli złoty medal w I Akademickich Mistrzostwach Europy w Programowaniu Zespołowym (EUC 2024). Piąte miejsce (brązowy medal) zajęła drużyna z Uniwersytetu Wrocławskiego, a ósme - studenci z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zawody zakończyły się w niedzielę w Pradze (Czechy) - poinformowała Fundacja Rozwoju Informatyki na swojej stronie internetowej.

Mistrzostwa są częścią Akademickich Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym - najstarszego i najbardziej prestiżowego światowego konkursu informatycznego, rozgrywanego od roku 1977.

Jak podała FRI, w tegorocznych mistrzostwach Europy wystartowały 52 drużyny, reprezentujące najlepsze uczelnie kształcące informatyków z krajów podzielonych na cztery regiony: południowo-wschodni, środkowoeuropejski, północno-zachodni i południowo-wschodni, obejmujące swoim zasięgiem całą Europę, bez Białorusi i Rosji. Po zawodach regionalnych, które odbyły się na jesieni, do zawodów w Pradze awansowało po 13 najlepszych drużyn z każdego regionu, po co najwyżej jednym zespole z jednej uczelni, poza sporadycznymi, regulaminowymi wyjątkami, pozwalającymi na start dwóch zespołów z jednej uczelni.

Zdobywcy złotego medalu, studenci Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW - Arkadiusz Czarkowski, Bartłomiej Czarkowski i Tomasz Nowak - rozwiązali 9 zadań z 11 przygotowanych przez organizatorów.

Wszyscy pozostali medaliści rozwiązali po 8 zadań i o ich miejscu w rankingu decydował czas poświęcony na ich rozwiązywanie - wskazano w komunikacie FRI.

Srebrnymi medalistami zostały zespoły z Uniwersytetu w Zagrzebiu (2. miejsce) i Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki w Kijowie (3. miejsce). Brązowe medale zdobyły drużyny reprezentujące: Uniwersytet Loránda Eötvösa (4. miejsce), Uniwersytet Wrocławski (5. miejsce) oraz École Normale Supérieure de Paris (6. miejsce). Drużyna z Uniwersytet Jagielloński zajęła 8. miejsce z ośmioma rozwiązanymi zadaniami.

Przygotowania drużyny Uniwersytetu Warszawskiego wspierał dziekan Matematyki, Informatyki i Mechaniki, Fundacja Rozwoju Informatyki oraz firmy: Atende S.A. oraz Huawei Research Center in Warsaw.

FRI podała, że podziękowania należą się byłym zawodnikom organizującym systematyczne treningi dla studentów z UW. Są to: Kamil Dębowski, Kacper Kluk i Marcin Smulewicz. Podczas wyjazdu wsparcia drużynie udzielali profesorowie Krzysztof Diks i Jan Madey, doktorant Kacper Kluk i kierownik organizacyjny drużyny Rafał Sikorski.

Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: PAP

    Na Politechnice Warszawskiej powstaje studencki bolid z całkowicie nową konstrukcją

  • 11.12.2023. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Poznań/Będzie konkurs na projekt przebudowy akademika Jowita

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera