Zachodniopomorskie/ XXVIII Festiwal Słowian i Wikingów – od czwartku

07.08.2022. Międzynarodowy Festiwal Słowian i Wikingów na wyspie Wolin. PAP/Marcin Bielecki
07.08.2022. Międzynarodowy Festiwal Słowian i Wikingów na wyspie Wolin. PAP/Marcin Bielecki

Ponad 2,5 tys. wojów i rzemieślników z 25 krajów weźmie udział w XXVIII Festiwalu Słowian i Wikingów w Wolinie (woj. zachodniopomorskie). Od czwartku przez cztery dni rekonstruktorzy zaprezentują życie codzienne oraz sztukę wojenną z okresu wczesnego średniowiecza.

Uczestnicy festiwalu będą mogli m.in. zobaczyć, jakie zawody wykonywano w średniowieczu, jakie potrawy przyrządzano i jak spędzano wolny czas. Prezentowane będzie też uzbrojenie średniowiecznego wojownika z możliwością przymierzenia niektórych elementów.

"Ideą festiwalu jest krzewienie naszej kultury, słowiańskości, historii naszych terenów z okresu IX-XI w. Wolin był największym miastem nad Bałtykiem w tamtym okresie, jednym z pięciu największych miast Polski. Tutaj krzyżowały się szlaki handlowe, więc pokazujemy jak to miasto mogło tętnić życiem i wyglądać ponad tysiąc lat temu" – powiedział w rozmowie z PAP kierownik Centrum Słowian i Wikingów Arkadiusz Masiukiewicz.

Jak dodał "wszystkie wydarzenia będą miały za zadanie przybliżyć realność tamtego okresu. Podczas tegorocznej edycji przygotowaliśmy łącznie dziewięć bitw, po trzy dziennie".

Na chętnych czekać będą stanowiska strzelania z łuku i rzucania oszczepem, degustacja średniowiecznych przysmaków oraz pokazy średniowiecznych rzemiosł. Na festiwalowej scenie wystąpią takie zespoły jak: Ezibaba (Polska), Dunajowi (Polska), Strigon (Słowacja), Daj Ognia (Polska, Javaryna (Białoruś), czy Krive (Polska).

Festiwal rozpocznie uroczysty przemarsz, który odbędzie się w czwartek (3 sierpnia) o godz. 11. Korowód ruszy spod katedry w Wolinie.(PAP)

misz/ aszw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 25.11.2025. Otwarcie wystawy „Grodzisko w Chotyńcu. Zachodnia Brama Scytii” w budynku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, 25 bm. Wystawa prezentuje wyniki badań archeologicznych przeprowadzonych na terenie grodziska w Chotyńcu koło Radymna. Trwające 7 lat prace wykopaliskowe prowadzone przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego pod kierunkiem prof. dr. hab. Sylwestra Czopka doprowadziły do odkrycia pierwszego na ziemiach polskich kompleksu osadniczego scytyjskich koczowników z VII-V w. p.n.e. (jm) PAP/Darek Delmanowicz

    Przemyśl/Wystawa archeologiczna o kompleksie osadniczym scytyjskich koczowników

  • Wrocław, 26.11.2025. Gmach Bibilioteki Uniwersytetu Wrocławskiego, w którym odbyła się konferencja „Od Kaspra Elyana do cyberprzestrzeni. 550-lecie druku w języku polskim”, 26 bm. Organizatorami trzydniowej konferencji były: Uniwersytet Wrocławski, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, Biblioteka Uniwersytetu Wrocławskiego i Zakład Narodowy im. Ossolińskich. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Konferencja naukowa w 550. rocznicę pierwszego druku w języku polskim

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera