Na Majorce znaleziono szkielet nieznanego gada sprzed 270 mln lat

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nieznany nauce gad został odkryty na hiszpańskiej wyspie Majorka przez paleontologów z Balearów i Katalonii. Z analizy skamieliny szkieletu zwierzęcia wynika, że żyło ono 270 mln lat temu.

Wyniki badań opublikowano w naukowym piśmie “Paper in Paleontology”. Autorzy studium określili stan skamieliny na bardzo dobry. “Jak na swój wiek, jest ona w bardzo dobrym stanie” - sprecyzowali.

Według paleontologów znaleziony szkielet należał do bliżej nieokreślonego zwierzęcia z grupy gadów o nazwie Captorrinido moradisaurio, które żywiły się roślinami.

Grupa ta żyła pomiędzy 299 a 251 mln lat temu i - jak zaznaczyli hiszpańscy paleontolodzy - nie ma ona dziś na świecie swego przedstawiciela.

Autorzy odkrycia twierdzą, że nieznane zwierzę, o długości 50 cm, było średnich rozmiarów w porównaniu z innymi osobnikami z grupy Captorrinido moradisaurio. Przypomnieli, że niektóre reprezentujące ją gatunki gadów dochodziły do 2 metrów.

Według hiszpańskich paleontologów zarówno nowo odkryty gad, jak i inne gady z grupy Captorrinido moradisaurio zamieszkiwały tereny o klimacie równikowym i tropikalnym, a w porównaniu z innymi roślinożercami lepiej znosiły też tymczasowe okresy suszy.

Badacze wyjaśnili, że nadana odkrytemu zwierzęciu nazwa Tramuntanasaurus odnosi się do Serra de Tramuntana, pasma górskiego na Majorce, gdzie znaleziono skamielinę szkieletu gada.

W skład zespołu paleontologów weszli naukowcy z Balearskiego Muzeum Nauk Przyrodniczych (Mucbo) oraz Katalońskiego Instytutu Paleontologii im. Miguela Crusafonta (IPC).

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera