Nauka dla Społeczeństwa

07.10.2022
PL EN
08.05.2022 aktualizacja 08.05.2022

Niewyspani inaczej postrzegają ludzi

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Niewyspane osoby, patrząc na twarze innych ludzi, oceniają ich jako mniej godnych zaufania, mniej atrakcyjnych i o gorszym zdrowiu. Może to prowadzić do pogorszenia społecznego życia.

Z pomocą sensorów śledzących wzrok, naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali sprawdzili, jak długość snu wpływa na postrzeganie twarzy.

45 młodych kobiet spędziło jedną noc bez snu i jedną z pełnym, ośmiogodzinnym wypoczynkiem.

Rankiem po każdej z nocy badacze analizowali ruch oczu uczestniczek przyglądającym się twarzom o różnych wyrazach.

Zauważyli znaczące różnice.

„Po niedoborze snu ochotniczki mniej czasu poświęcały na przyglądanie się twarzy. Ponieważ mimika jest kluczowa dla rozumienia emocji innych osób, przeznaczenie na nią mniejszej ilości czasu może zwiększyć ryzyko błędnej interpretacji emocjonalnego stanu drugiej osoby lub odczytania go zbyt późno” - ostrzega Lieve van Egmond autorka badania.

„Odkryliśmy, że niewyspane uczestniczki oceniały gniewne twarze jako należące do osób mniej godnych zaufania i o gorszym zdrowiu, a neutralne i wystraszone jako mniej atrakcyjne. Wskazuje to, że niedobory snu wiążą się z bardziej negatywnym postrzeganiem innych. Może to skutkować mniejszą motywacją do podejmowania społecznych interakcji” - mówi prof. Christian Benedict, jeden z głównych autorów badania.

Naukowcy podkreślają, że brały w nim udział osoby dorosłe, więc nie wiadomo czy wyniki można uogólnić także do innych grup. Nie wiadomo też, czy podobne reakcje można zaobserwować u osób chronicznie niewyspanych. Być może na te pytania odpowiedzą przyszłe eksperymenty.

Więcej na stronie https://www.dovepress.com/articles.php?article_id=74985 (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022