Nauka dla Społeczeństwa

25.02.2024
PL EN
01.03.2022 aktualizacja 01.03.2022

MEiN przygotowało informacje dla studentów i naukowców przybywających z Ukrainy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informację dla studentów i naukowców przybywających z Ukrainy. W materiale zostały przybliżone najważniejsze kwestie związane z kontynuowaniem studiów oraz kariery naukowej w Polsce. Informacja została opracowana w języku polskim i ukraińskim.

"Materiał MEiN został podzielony na kilka części. W pierwszej z nich znalazły się informacje dotyczące możliwości kontynuowania studiów w Polsce" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie MEiN.

Wyjaśniono, że "ważne jest zebranie wszystkich dokumentów dotyczących wykształcenia, a następnie skontaktowanie się z wybraną uczelnią i złożenie wniosku o przyjęcie na studia". "Każda uczelnia określa własne procedury dotyczące przeniesienia z uczelni zagranicznej, a decyzję w tej sprawie podejmuje rektor" - poinformowano.

Zapewniono, że "nie ma potrzeby nostryfikowania dyplomu".

Jeśli potrzebne są informacji o zagranicznym dyplomie ukończenia studiów należy złożyć wniosek do Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, który dostępny jest pod adresem: https://nawa.gov.pl/uznawalnosc/wydawanie-informacji-o-zagranicznych-dyplomach.

Można także samodzielnie wygenerować pisemną informację o dyplomie za pomocą systemu Kwalifikator:

https://nawa.gov.pl/uznawalnosc/system-kwalifikator.

Listę kierunków studiów w języku angielskim można znaleźć pod adresem:

https://study.gov.pl/studyfinder.

Zaznaczono, że "osoby przybywające z Ukrainy mogą kontynuować w Polsce karierę naukową". "Nie potrzebują zezwolenia ani zgody urzędu pracy. Kluczowy jest kontakt z wybraną uczelnią lub instytutem naukowym" - czytamy w komunikacie.

Osoby kontynuujące pracę naukową w Polsce podlegają obowiązkowi ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego. "W ramach wykonywania pracy naukowej korzystasz z uprawnień w ramach stosunku pracy na takich samych zasadach jak Polacy" - napisano w informacji.

PAP - Nauka w Polsce, Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024