Nauka dla Społeczeństwa

19.08.2022
PL EN
07.12.2021 aktualizacja 07.12.2021

Zapobieganie chrapaniu może spowolnić rozwój demencji

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Stosowanie urządzenia CPAP zapobiegającego chrapaniu może przyczyniać się do poprawy pamięci u osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i spowolnić rozwój choroby Alzheimera – informują naukowcy z University of Texas i Texas A&M University „Geriatrics”.

W badaniach (DOI: 10.3390/geriatrics6040107) uczestniczyło 18 osób w wieku od 55 do 85 lat, które chrapały w nocy. Jedna trzecia z nich miała łagodne zaburzenia poznawcze, a kolejna jedna trzecia chorobę Alzheimera. Podczas snu badani nosili urządzenia rejestrujące częstość oddechu, tętno i chrapanie. Przeprowadzono także szereg testów pamięci, funkcji wykonawczych i koncentracji.

Naukowcy zaobserwowali, że maksymalna częstość oddechu podczas okresów niezakłóconego snu pozwalała odróżnić osoby zdrowe od osób z chorobą Alzheimera lub łagodnymi zaburzeniami poznawczymi.

Następnie uczestnicy stosowali w nocy urządzenie CPAP zapobiegające chrapaniu. Po upływie czterech tygodni ponownie przeprowadzono testy poznawcze. Wówczas wyniki osób zdrowych oraz osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi nie różniły się. Choć u osób z chorobą Alzheimera nie stwierdzono takiej poprawy, twierdziły one, że same zaobserwowały poprawę.

„Wskazuje to, że lepszy sen poprawia funkcje poznawcze u osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, co z kolei może spowolnić rozwój demencji. Neurogeneza jest jednak procesem przebiegającym powoli, dlatego osoby z chorobą Alzheimera mogą potrzebować więcej czasu, aby nastąpiły widoczne zmiany. Dobra jakość snu jest kluczowa, aby mózg mógł uruchomić procesy sprzątania i pozbyć się toksyn” – piszą autorzy.(PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022