Uczelnie i instytucje

Warszawa/ Na UKSW uruchomiono nowoczesną platformę z modelami 3D

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nowoczesną platformę z modelami 3D uruchomiły Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii oraz Instytut Nauk Biologicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) w Warszawie. Zaprezentowane preparaty osteologiczne posłużą studentom do poznania budowy ludzkiego kośćca - poinformowała uczelnia.

Prezentowane modele 3D odzwierciedlają preparaty dotychczas dostępne tylko w salach wykładowych.

"Programy studiów dla wielu kierunków, medycznych czy biologicznych, obejmują zajęcia z anatomii człowieka. Ćwiczenia w tym obszarze wymagają pracy na przygotowanych preparatach dostępnych w pracowniach. Ekstremalne warunki uczenia zdalnego w czasie pandemii pokazały jednak potrzebę udostępnienia materiałów w internecie" – podkreślił cytowany w komunikacie dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych Centrum Ekologii i Ekofilozofii UKSW. dr hab. Jacek Tomczyk.

Platforma umożliwia pobranie pełnych modeli trójwymiarowych struktur kostnych oraz ich wizualizację poprzez wykorzystanie oprogramowanie VisNow. Adnotacje struktur anatomicznych są dostępne w języku polskim i łacińskim w plikach z rozszerzeniem pac. Modele i oprogramowanie są dostępne dla zalogowanych użytkowników - wynika z informacji przesłanych przez biuro prasowe UKSW.

Inicjatywa realizowana jest w ramach projektu budowy demonstratora Platformy Cyfrowej Nauki (https://pcn.cnt.edu.pl/). Bez konieczności logowania można zapoznać się tam z trójwymiarowym szkieletem ludzkim z cmentarza komunalnego, który funkcjonował w latach 1794–1811.

W komunikacie podkreślono, że Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii oraz Instytut Nauk Biologicznych UKSW posiadają wysokie kompetencje i doświadczenie w realizacji projektów z obszaru technologii cyfrowych, skaningu 3D, druku 3D, wirtualnej rzeczywistości, wizualizacji i analityki wizualnej.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera