Student AGH Grzegorz Ficak zwycięzcą Międzynarodowej Olimpiady Kuźniczej

Źródło: Facebook/AGH
Źródło: Facebook/AGH

Grzegorz Ficak, student Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, zwyciężył w Międzynarodowej Olimpiadzie Kuźniczej. Pokonał 151 studentów z 54 uniwersytetów z 19 krajów – podała we wtorek uczelnia w mediach społecznościowych.

Programy symulacyjne z zakresu przeróbki plastycznej metali, przygotowywane przez młodych olimpijczyków, mogą przyczynić się do znaczącej redukcji odpadów.

Pierwsze eliminacje do olimpiady odbyły się w kwietniu, nazwiska zwycięzców ogłoszono w sierpniu. Zawodnicy musieli rozwiązać problem technologiczny z zakresu kuźnictwa, poprzez dokonanie obliczeń, zaprojektowanie narzędzia do kształtowania danego detalu, dobranie parametrów technologicznych i optymalizację procesu. Na wszystko mieli sześć godzin. Projekty studenckie powstawały podczas etapu w murach uczelni, następnie najlepsze były wysyłane do etapu ogólnokrajowego, w wyniku którego wyłaniano najlepsze prace i słano do oceny międzynarodowej komisji.

„Udział w olimpiadzie uczy szerokiego podejścia do różnych problemów. Trzeba spiąć się w sobie, aby w sześć godzin wykonać zadanie” – powiedział PAP laureat Grzegorz Ficak, studiujący Metalurgię na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej. Zadania, które uczestnicy olimpiady otrzymują do wykonania, są porównywalne do projektów, które firmom zajmują trzy, cztery miesiące.

Grzegorz Ficak w nagrodę otrzyma specjalny certyfikat oraz nagrodę rzeczową. Student jest członkiem Koła Naukowego Plastycznej Przeróbki Metali AGH Hefajstos, które w tym roku obchodzi 60-lecie.

PAP - Nauka w Polsce

bko/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 21.02.2024. PAP/Łukasz Gągulski

    NCN sfinansuje wszystkie projekty z list rezerwowych w sześciu konkursach

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ 6 mln zł na granty dla uczelni na projekty B+R

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera