Uczelnie i instytucje

Kraków/ Prof. Jerzy Lis ponownie rektorem Akademii Górniczo-Hutniczej

Kraków, 15.03.2024. Rektor krakowskiej AGH prof. Jerzy Lis (aldg) PAP/Art Service
Kraków, 15.03.2024. Rektor krakowskiej AGH prof. Jerzy Lis (aldg) PAP/Art Service

Prof. Jerzy Lis został w piątek ponownie wybrany na stanowisko rektora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W swojej drugiej kadencji na lata 2024-2028 za główny cel stawia sobie dostarczanie absolwentom "kluczowych kompetencji przyszłości".

Obecny rektor zdobył w wyborach 178 głosów elektorów. Drugą kadencję rozpocznie się 1 września.

"W środowisku, które zmienia się niezwykle dynamicznie i które napędzane jest rozwojem technologicznym, szukamy sposobów na stałe podnoszenie jakości kształcenia w AGH, konkurencyjności prowadzonych badań czy możliwości jeszcze większego transferu technologii do społeczeństwa. Bardzo dziękuję Uczelnianemu Kolegium Elektorskiemu za powierzenie mi zadania kierowania uczelnią przez kolejną kadencję. W najbliższych latach kluczowe będzie dla mnie skuteczne śledzenie trendów na rynku edukacji, tak, aby nasza oferta jeszcze lepiej odpowiadała za zapotrzebowania w obszarze kształcenia i prowadzenia przełomowych badań. Priorytetem jest dla nas dostarczanie naszym absolwentom kluczowych kompetencji przyszłości" – powiedział prof. Jerzy Lis.

W minionych czterech latach AGH m.in. poszerzyła ofertę o studia MBA, zainicjowała działalność Sieci Uczelni Kosmicznych w Polsce, przystąpiła do sieci akceleratorów innowacji obronnych NATO w ramach programu DIANA. W pierwszej kadencji prof. Lisa uczelnia zbudowała Studenckie Centrum Konstrukcyjne, wielofunkcyjną halę sportową AGH, nowy budynek dla Centrum Technologii Kosmicznych, siedzibę dla Wydziału Humanistycznego, Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki i Wydziału Matematyki Stosowanej.

Dotychczasowa oferta AGH poszerzyła się także w tym roku akademickim o nową jednostkę – Wydział Informatyki. W AGH rozpoczęły działalność również wyspecjalizowane jednostki, w tym m.in. Centrum Doskonałości Sztucznej Inteligencji, Centrum Cyberbezpieczeństwa czy Centrum Technologii Kosmicznych.

Prof. dr hab. inż. Jerzy Lis z AGH związany jest od 1973 r., kiedy rozpoczął studia na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki na kierunku Inżynieria Materiałowa. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1986 r. w dyscyplinie inżynieria materiałowa, doktora habilitowanego w 1995 r., zaś tytuł profesora nauk technicznych w 2000 r. W AGH pracuje od 1978 r. Przez 10 lat kierował Katedrą Technologii Ceramiki i Materiałów Ogniotrwałych na WIMiC AGH. Łącznie przez cztery kadencje pełnił funkcję prodziekana, a następnie dziekana swojego macierzystego wydziału. Przez trzy kadencje był prorektorem ds. współpracy AGH, a przez ostatnie cztery lata zajmował stanowisko rektora tej uczelni.

W działalności badawczej prof. Lis specjalizuje się w inżynierii materiałowej oraz technologii chemicznej, zwłaszcza w: technologii otrzymywania zaawansowanych i klasycznych tworzyw ceramicznych, specjalnych technikach syntezy materiałów ceramicznych, badaniu właściwości ceramiki i kompozytów oraz ich zastosowaniu.

Należy m.in. do Polskiej Akademii Nauk, Polskiego Towarzystwa Ceramicznego i Polskiego Towarzystwa Mikroskopii Elektronowej. Był przewodniczącym Rady Nadzorczej Krakowskiego Centrum Innowacyjnych Technologii INNOAGH oraz jest obecnie wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Krakowskiego Parku Technologicznego. Jest też m.in. wiceprzewodniczącym rady naukowej Sieci Łukasiewicz Instytutu Ceramiki i Materiałów Ogniotrwałych, zastępcą przewodniczącego Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. Zasiada w zagranicznych gremiach naukowych. Jego dorobek naukowy obejmuje m.in. ok. 400 publikacji, 6 książek oraz 18 patentów.(PAP)

bko/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Budynek przy ul. Oławskiej 11 we Wrocławiu, w którym działała uczelnia Collegium Humanum (jm) PAP/Maciej Kulczyński

    TVN Warszawa: studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

  • Źródło: Adobe Stock

    Prof. Sankowski: wkrótce powołanie zespołu, który przygotuje założenia Instytutu IDEAS

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera