Podkarpackie/ 6 mln zł na granty dla uczelni na projekty B+R

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

6 mln zł wynosi budżet naboru wniosków do programu grantowego na prace badawczo-rozwojowe Podkarpackiego Centrum Innowacji (PCI). Z dofinansowania skorzystać mogą uczelnie z województwa podkarpackiego.

We wtorek w siedzibie PCI w Rzeszowie zainaugurowano nabór wniosków.

Jak powiedział prezes PCI Michał Tabisz, to już czwarta edycja programu grantowego. „Pieniądze w ramach programu to środki unijne, trafiły do regionu dzięki temu, że jesteśmy w UE, że potrafimy o te środki zabiegać” – dodał.

Tabisz podkreślił, że nowy nabór został przygotowany we współpracy z przedsiębiorcami oraz uczelniami. „Po to, aby nowa edycja programu grantowego najlepiej odpowiadała potrzebom tych grup, do których jest skierowana” – podkreślił.

Obecny na uroczystości marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl zaznaczył, że samorządowi województwa zależy na tym, aby nauka i biznes spotykały się w PCI.

„Ten program grantowy jest fascynujący sam w sobie, jest innowacyjny, jednocześnie innowacje wspiera, bo nie ma takiego odpowiednika w naszym kraju i nie ma też takiej formuły działań, jaka ma tutaj miejsce. Wielu już z tych naszych doświadczeń korzysta, wchodzi już na te ścieżki. Tym bardziej musimy dobrze się spisywać i ta czwarta edycja jest tego dowodem” – powiedział Ortyl.

Zdaniem marszałka, program prowadzony przez PCI w bardzo efektywny sposób wykorzystuje unijne pieniądze, które sprzyjają rozwojowi gospodarczemu i naukowemu regionu.

W ramach ogłoszonej edycji programu grantowego wnioskodawcy będą mogli otrzymać dofinansowanie sięgające 90 proc. Pozostała część to wkład własny.

Grant w wysokości od 100 tys. zł do 400 tys. zł będzie można przeznaczyć m.in. na koszty związane z nabyciem materiałów wykorzystywanych do prowadzenia prac B+R, usługi niezbędne na potrzeby realizacji prac, wydatki na wynajem lub dzierżawę aparatury badawczo-naukowej oraz wynagrodzenia osób zaangażowanych bezpośrednio w realizację projektu.

Projekty muszą wpisywać się w jedną z czterech inteligentnych specjalizacji województwa podkarpackiego i muszą mieć duży potencjał na komercjalizację. Dlatego dodatkowo premiowane będą m.in. projekty, w których zespoły badawcze już na etapie aplikowania uwiarygodnią, że posiadają potencjalnego odbiorcę efektów swojego projektu.

Projekty muszą zakończyć się m.in. gotowym prototypem, dodatkowym premiowanym wskaźnikiem będzie zgłoszenie patentowe lub publikacja naukowa.

Nabór wniosków będzie trwał od 20 maja do 22 lipca br. Do końca br. wyłonione będą projekty, które otrzymają granty.

Do tej pory PCI zrealizował trzy edycje programu grantowego. Przyznano w sumie 153 granty na kwotę przekraczającą 30 mln zł. Wśród dofinansowanych dotychczas projektów znalazły się m.in. badania nad nowoczesnym lekiem w terapii uzależnienia od tytoniu oraz opracowanie i wdrożenie nowych technologii w automatyzacji produkcji przez producenta maszyn CNC. (PAP)

Nauka w Polsce, Wojciech Huk

huk/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera