Ryby pływają po swojemu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Sposób, w jaki pływa dana ryba wiele mówi o jej “osobowości” - twierdzą naukowcy na łamach pisma “Ecology and Evolution”.

Osobowości opisywano u wszystkich gatunków zwierząt, od mrówek po małpy. Niektóre osobniki są odważne i aktywne, inne nieśmiałe i mało ruchliwe.

Zespół biologów i matematyków ze Swansea University oraz University of Essex sfilmował ruchy 15 cierników (Gasterosteus aculeatus) pływających w zbiorniku, który zawierał dwie, trzy lub pięć plastikowych roślin umieszczonych w stałych pozycjach.

Śledząc ruchy ryb na nagraniach wideo o wysokiej rozdzielczości zespół analizował, jak bardzo i jak często ryby obracały się oraz jak przyspieszały i hamowały. Jak się okazało, ruchy każdej ryby były bardzo odmienne, a różnice te były wysoce powtarzalne - do tego stopnia, że naukowcy mogli zidentyfikować danego ciernika tylko na podstawie danych dotyczących jego ruchu.

Te nowe badania sugerują, że eksperci mogą wiarygodnie oceniać osobowość dzikich zwierząt po prostu na podstawie sposobu ich poruszania się.

„Mikroosobowości ryb są jak podpisy – odmienne i niepowtarzalne dla poszczególnych osobników" - powiedziała współautorka badania, dr Ines Fürtbaue ze Swansea University. "Stwierdziliśmy, że +podpisy+ ryb były takie same, gdy wprowadzaliśmy proste zmiany w akwariach, takie jak dodawanie dodatkowych roślin. Jednak możliwe, że te sygnatury zmieniają się stopniowo w ciągu życia zwierzęcia lub nagle, jeśli zwierzę napotka w swoim środowisku coś nowego lub nieoczekiwanego. Śledzenie ruchu zwierząt przez dłuższy czas i na wolności pomoże nam lepiej zrozumieć nie tylko osobowość, ale także elastyczność zachowania zwierzęcia”.

Według autorów potrzebna jest dalsza praca z innymi gatunkami i kontekstami, aby zobaczyć, na ile ogólny charakter ma to zjawisko i czy te same wzorce obserwuje się u zwierząt lądowych lub gatunków latających.

„Nasza praca sugeruje, że proste parametry ruchowe można postrzegać jako cechy mikroosobowości, które prowadzą do rozległych, spójnych indywidualnych różnic w zachowaniach” - powiedział dr Andrew King ze Swansea University. "Jest to istotne, ponieważ sugeruje, że możemy oszacować różnice osobowości między dzikimi zwierzętami, o ile jesteśmy w stanie uzyskać szczegółowe informacje o tym, jak się poruszają; a tego typu dane stają się coraz częstsze wraz z postępem w technologiach śledzenia zwierząt”. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Antybiotyki zanieczyszczają rzeki

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: przepracowanie może skutkować zmianami strukturalnymi w mózgu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera