Badania: przepracowanie może skutkować zmianami strukturalnymi w mózgu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Zbyt intensywna praca, kosztem odpoczynku, może doprowadzić do zmian strukturalnych w mózgu – zaobserwowano na przykładzie młodych pracowników w Korei Południowej. Zmiany te przynajmniej częściowo mogą być odwracalne, ale dopiero w dłuższym okresie.

Badania przeprowadzili specjaliści dwóch koreańskich uniwersytetów: Chung-Ang oraz Yonsei, o czym informują na łamach pisma „Occupational & Environmental Medicine”. Przy użyciu badań obrazowych rezonansu magnetycznego analizowano mózgi 110 pracowników. Podzielono ich na dwie grupy: tych, którzy pracowali co najmniej 52 godziny tygodniowo, oraz poniżej 52 godzin. W pierwszej grupie były 32 osoby, głównie młode, dobrze wykształcone, o niewielkim stażu zawodowym.

Jak informują autorzy badania w informacji prasowej, w mózgach pracowników spędzających w pracy co najmniej 52 godziny tygodniowo wykryto znaczne zmiany w rejonach odpowiedzialnych za funkcje poznawcze oraz emocje. Dotyczy to szczególnie tzw. zakrętu czołowego (frontal gyros) oraz insula (wyspa).

Zakręt czołowy w płacze czołowym zwiększa powierzchnię mózgu oraz liczbę połączeń nerwowych i komórek nerwowych. Pełni on ważną rolę w takich funkcjach jak poznanie, uwaga, pamięć oraz zdolności językowe. Insula położona jest w zagłębieniu bruzdy bocznej mózgu i określana też mianem „piątego płata mózgu”. Pełni ona ważna rolę w procesach emocjonalnych, samoświadomości oraz w relacjach z innymi ludźmi.

"Zmiany te przynajmniej częściowo mogą być odwracalne" – twierdzi w wypowiedzi dla CNN współautor badania John Yui Choi z Uniwersytetu Yonsei. Warunkiem jest umiejętne łącznie pracy z wypoczynkiem, jednak powrót do poprzedniego stanu będzie wymagał dłuższego czasu.

To kolejne badanie wskazujące na to, że przepracowanie jest szkodliwe dla zdrowia. W 2021 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wspólnie z Międzynarodową Organizacją Pracy (ILO) opublikowały badania, z których wynika, że przepracowanie przyczynia się do ponad 745 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. Wykazano też, że zbyt intensywna praca zwiększa ryzyko cukrzycy oraz osłabia wydolność umysłową.

Zbigniew Wojtasiński (PAP)

zbw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Antybiotyki zanieczyszczają rzeki

  • Fot. Adobe Stock

    Szwecja/ Archeolog: 170-letni szampan z odkrytego przez Polaków żaglowca ma słodki smak z nutą starego strychu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera