Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
05.01.2020 aktualizacja 05.01.2020

Nieciągły sen to więcej migren

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Eksperyment z udziałem setki osób pokazał, że przerywany sen nie zwiększa ryzyka migreny w dniu zaraz po źle przespanej nocy. Jednak podnosi to ryzyko kolejnego dnia.

Naukowcy z Brigham and Women`s Hospitall i kilku innych ośrodków badawczych sprawdzili, jak sen wpływa na ryzyko migreny w kolejnych dwóch dniach. Jak bowiem podkreślają, prawie połowa pacjentów cierpiących na migreny skarży się na kłopoty ze snem.

"Jeśli chodzi o sen i migreny, wielu rzeczy jeszcze nie wiemy. Zainteresowałam się tym tematem, ponieważ pacjenci z migrenami często są kierowani do przychodni zajmujących się snem, na leczenie bezsenności. Każdy, kto leczy tych pacjentów, chce móc im doradzić, co robić, aby zmniejszyć ryzyko migren. Jednak literatura podaje niejasne informacje odnośnie tego, jaka dotycząca snu interwencja mogłaby pomóc" - mówi dr Suzanne Bertisch, autorka pracy opublikowanej w piśmie "Neurology".

Sen 98 uczestników badacze opisali pod względem przespanego czasu, ciągłości i jakości. Badani przez sześć tygodni prowadzili też dziennik, zapisując informacje dotyczące snu, bólów głowy, różnych zachowań związanych ze zdrowiem oraz nosili aktygrafy - urządzenia monitorujące ruch.

Średni wiek uczestników wyniósł 35 lat.

W czasie badania, ochotnicy doświadczyli w sumie 870 epizodów bólu głowy. Badacze zanotowali przy tym kilka zjawisk. Po pierwsze, krótki czas snu w nocy (do 6,5 godziny) i słaba jego jakość nie wpływały na ryzyko migren w ciągu kolejnych dwóch dni. Jednak fragmentacja snu zwiększała zagrożenie dwa dni później.

"Sen ma wielowymiarową naturę i patrząc na pewne jego aspekty, zauważyliśmy, że jego niska wydajność - czas spędzony w łóżku na próbach zaśnięcia - wiązała się z migrenami. Nie zaraz - w następnym dniu, ale w kolejnym" - mówi dr Bertisch.

"Jednak nie zaobserwowaliśmy korelacji między krótkim czasem snu (poniżej 6,5 godziny) czy jego jakością a ryzykiem migreny" - dodaje badaczka.

Więcej informacji na stronie.

 

mat/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022