
Amerykańska agencja kosmiczna zaprezentowała ideę lądownika, który w rejon księżycowego bieguna ma dostarczyć łazik, ważący 300 kilogramów. Jest to etap przygotowań do zrobotyzowanych misji na powierzchnię Srebrnego Globu.
NASA wraca na Księżyc - biorąc pod uwagę planowane misje załogowe, którym mają towarzyszyć zrobotyzowane badania ziemskiego satelity.
Niektóre z eksperymentów będą wymagały mobilności na księżycowej powierzchni. Tę można osiągnąć np. dzięki łazikom. Aby dostarczyć taki pojazd w wybrane miejsce, niezbędny będzie odpowiedni lądownik.
Zaprezentowana właśnie konstrukcja będzie w stanie dostarczyć na powierzchnię srebrnego globu pojazd, ważący - bagatela - 300 kg.
Konstruktorzy położyli nacisk na rozwiązania, umożliwiające przeniesienie dużego ładunku i gwarantujące precyzję działania lądownika. „Lądownik zaprojektowano stawiając na prostotę - tak, aby mógł dostarczyć ważący 300 kg łazik na księżycowy biegun” - powiedział Logan Kennedy, inżynier z Marshall Space Flight Center.
Celem jest również realizacja planu niewielkim kosztem.
Przyjęte założenia wymagały pewnych poświęceń. Konstruktorzy wykorzystali systemy, które nie tolerują usterek, a konstrukcja ma przetrwać tylko lot i lądowanie.
"Podczas gdy zrobotyzowane księżycowe lądowniki stają się coraz większe, aby przenosić większe ładunki, niezbędne będą proste, ale wydajne lądowniki z przestrzeniami, gdzie znajdą się przylegające do siebie ładunki. Nad tą koncepcją pracowali specjaliści z różnych dziedzin przez wiele lat. Zaspokaja ona te potrzeby" - dodał specjalista NASA.
mat/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.