Ministerstwo Edukacji i Nauki

27.05.2022
PL EN
08.11.2019 aktualizacja 08.11.2019

Jak obrzydzić grzybom rozmnażanie?

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Działając na receptory wykrywające cukier można przekonać grzyby, że grozi im głód i nie warto rozmnażać się płciowo - informuje pismo "PLOS Genetics”.

Badając gatunek Aspergillus nidulans, naukowcy z University of Bath oraz University of São Paulo—Ribeirão Preto scharakteryzowali grupę występujących wyłącznie u grzybów receptorów reagujących na cukier i regulujących proces rozmnażania płciowego, które nazwali GPCR.

Zdaniem autorów badań działając na owe receptory można zahamować rozmnażanie płciowe. Dzięki związanej z rozmnażaniem płciowym wymianie genów grzyby łatwiej dostosowują się do zmiennych warunków środowiska – w tym także do obecności środków stosowanych do ich zwalczania.

Taka strategia mogłaby się sprawdzić zarówno w rolnictwie, jak i w szpitalach – obecnie grzyby szybko uodparniają się na środki grzybobójcze i znajdują sposoby niszczenia odpornych na choroby grzybowe upraw. Być może dałoby się spowolnić ten proces. Ponieważ receptory GPCR nie występują u ludzi, zwierząt ani roślin, działające na nie preparaty nie powinny stanowić problemu dla ich zdrowia. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022