18.04.2021
PL EN
29.06.2019 aktualizacja 01.07.2019

Studenci Politechniki Białostockiej skonstruowali kolejny bolid CMS-06

Prezentacja najnowszego auta wyścigowego Politechniki Białostockiej CMS-06 w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. Fot.  PAP/Artur Reszko 28.06.2019 Prezentacja najnowszego auta wyścigowego Politechniki Białostockiej CMS-06 w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. Fot. PAP/Artur Reszko 28.06.2019

Studenci Politechniki Białostockiej skonstruowali kolejny, już szósty bolid CMS-06, który weźmie udział w czterech zawodach branży motoryzacyjnej dla studentów - Formula Student. Bolid powalczy na torach na Węgrzech, we Włoszech, w Czechach i Niemczech.

Formula Student to zawody pomiędzy drużynami z uczelni i wydziałów technicznych z całego świata. Zadaniem drużyn jest zaprojektowanie lub zaprojektowanie i zbudowanie, a następnie wystawienie do zawodów swojego prototypu samochodu wyścigowego. Następnie przez cały rok, na jedenastu torach Formuły 1, odbywają się wyścigi skonstruowanych przez studentów bolidów.

W piątek na wydziale mechanicznym Politechniki Białostockiej(PB) zaprezentowano najnowszy, szósty bolid CMS-06, który grupa studentów budowała przez dziewięć miesięcy. Zespół Cerber MotorSport tworzyło 30 studentów wydziału mechanicznego, elektrycznego, informatycznego i inżynierii zarządzania, a także z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - mówił podczas prezentacji koordynator projektu Jakub Szumski.

Na współpracę studentów z różnych wydziałów oraz interdyscyplinarność zespołu zwracały uwagę w swoich wypowiedziach władze uczelni. Prorektor ds. studenckich PB prof. Jarosław Perszko mówił, że jest to już szósty bolid, tworzony przez kolejną grupę studentów, ale z tą samą "parą" i zaangażowaniem.

Natomiast dziekan wydziału mechanicznego PB prof. Andrzej Seweryn podkreślał, że bolid jest jednym z największych i najważniejszych spośród kilkunastu projektów studenckich na wydziale. Jak mówił, choć budżet białostockiego zespołu jest dużo mniejszy, niż zachodnich zespołów - to nie znaczy, że musi przegrać. Przypomniał, że poprzednie bolidy uczelni mają na swoim koncie kilka sukcesów. Gratulował studentom i życzył powodzenia na zawodach.

Obecny bolid jest lżejszy i szybszy od poprzednich - mówił dziennikarzom koordynator projektu Jakub Szumski. CMS-06 ma kilka nowych, autorskich rozwiązań, a także unowocześnione i ulepszone z poprzednich wyścigowych aut.

CMS-06 waży 185 kg i jest o 10 kg lżejszy od poprzednika. Przyspieszenie do 100 km/godz. osiąga on w 3,2 sek. Wykorzystano w nim silnik motocyklowy o mocy 86 koni mechanicznych. Szumski mówił, że w tym bolidzie zastosowano m.in. rozszerzony pakiet aerodynamiczny, podłogę z dyfuzorem wykonaną z włókna węglowego i zoptymalizowano konstrukcję. To wszystko, jak podkreślił, wpływa na przyspieszenie pojazdu.

Przed studentami jeszcze treningi na torze. Dzięki współpracy z miastem Białystok - jak poinformowano w piątek - będą oni mogli przez dwa tygodnie przygotowywać się na Torze Wschodzący Białystok.

Natomiast pierwszy raz możliwości samochodu wyścigowego będą sprawdzone w połowie lipca na zawodach na Węgrzech. Następnie we Włoszech i Niemczech, a na koniec sprawdzi się na torze w Czechach.

Podczas zawodów Formula Student bolid będzie sprawdzany w kilku konkurencjach. Najważniejszym i najtrudniejszym zadaniem będzie dwukrotne pokonanie 11-kilometrowego toru wyścigowego z obowiązkową zmianą kierowców. Oprócz tego bolid będzie sprawdzany m.in. pod względem osiągania prędkości na krótkim odcinku czy możliwości pokonywania zakrętów na tzw. ósemce. Oceniane będą też rozwiązania inżynierskie konstrukcji pojazdu, wycena kosztów powstania pojazdu oraz biznes plan.

Bolid powstał we współpracy zespołu studentów z firmami z całej Polski. Budowę pojazdu wsparł Białystok. Obecny na prezentacji zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki mówił, że miasto wspiera ten projekt od początku, bo z jednej strony jest to promocja Białegostoku, ale też wspieranie kreatywnych ludzi i dobrych projektów, a przez to - pokazanie, że miasto jest to dobre miejsce do studiowania i życia. 

PAP - Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska

swi/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2021