Studenci Politechniki Białostockiej skonstruowali nowy bolid - CMS-10

Fot. materiały prasowe Politechnika Białostocka
Fot. materiały prasowe Politechnika Białostocka

Najnowszy bolid studentów Politechniki Białostockiej to pojazd z nowymi układami chłodzenia i smarowania, systemem telemetrii i własnym prototypem elektronicznie sterowanej przepustnicy. Oficjalnie zaprezentowano go w środę na uczelni.

Formula Student to zawody pomiędzy drużynami z uczelni i wydziałów technicznych z całego świata. Zadaniem drużyn jest zaprojektowanie, zbudowanie, a następnie wystawienie do zawodów swojego prototypu samochodu wyścigowego. Następnie przez cały rok, na torach Formuły 1, odbywają się wyścigi skonstruowanych przez studentów bolidów.

Studenci Politechniki Białostockiej (PB) już od kilku lat w ramach Formula Student konstruują kolejne bolidy; mają też sukcesy w poszczególnych konkurencjach, a także w klasyfikacji generalnej na kilku torach na świecie.

Najnowszy, dziesiąty bolid - CMS-10 - został w środę zaprezentowany wszystkim zainteresowanym. Pracował nad nim zespół Cerber Motorsport, który tworzą studenci różnych kierunków PB.

W każdym kolejnym bolidzie studenci starają się znaleźć nowe rozwiązania lub ulepszyć już istniejące. Jak poinformowała Politechnika Białostocka, w najnowszym m.in. zastosowano nowy system telemetrii i akwizycji danych, przeprojektowano układy chłodzenia i smarowania silnika, przeprowadzono rozwiert silnika i zastosowano innowacyjny dolot o zmiennej geometrii, a także użyto własnego prototypu elektronicznie sterowanej przepustnicy.

Jak ocenia cytowany w komunikacie PB Bartosz Siłkowski z zespołu Cerber Motorsport, najważniejszą innowacją w tym roku jest elektroniczna przepustnica, która - jak podkreślił - "pozwoli na jeszcze lepsze wystrojenie silnika i lepszą kontrolę trakcji".

Bolid ma też zwiększoną pojemność silnika - z 600 cm sześć do 636 cm sześć, a nowy system telemetrii pozwala załodze monitorować pojazd i odczytywać wszystkie zamontowane czujniki, a następnie przekazywać na bieżąco uwagi kierowcy bolidu.

Paweł Czaban, członek zespołu odpowiedzialny za rozwiązania konstrukcyjne wskazał, że najnowszy bolid ma kompozytowy monokok i stalową ramę przestrzenną, a zastosowanie półosi napędowych z włókna węglowego w technologii klejenia redukują masę auta. Ocenił, że hybrydowa konstrukcja auta pozwoli konkurować z najlepszymi zespołami.

"CMS-10 jest taką właśnie doskonalszą formą swojego poprzednika, czyli CMS-09, który właściwie wygrał wszystkie zawody, w których uczestniczył, zarówno w Europie jak i w Polsce" - podsumował dziekan wydziału mechanicznego PB prof. Maciej Kuczaj. W ubiegłym roku - jak można przeczytać na stronie Cerber Motorsport - bolid CMS-9 zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów w Polsce i Czechach, natomiast w Austrii - czwarte miejsce.

W tym roku drużyna Cerber Motorsport będzie sprawdzać możliwości najnowszego bolidu na Formula Student w trzech krajach, w: Austrii, Czechach i Polsce.

Nowy bolid skonstruowano dzięki wsparciu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, miasta Białystok i licznych przedsiębiorców.

Jak zauważyła cytowana w komunikacie rektor Politechniki Białostockiej dr hab. Marta Kosior-Kazberuk, bolid to wspaniały dowód na doskonałą współpracę studentów właśnie z przedsiębiorcami z regionu. "Współpraca koła naukowego i zespołu Cerber Motorsport z przedsiębiorcami z naszego regionu, to przede wszystkim realizacja takiego zindywidualizowanego programu kształcenia, bardzo mocno uzupełniającego tradycyjny program studiów" - dodała.(PAP)

Nauka w Polsce

swi/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Łódź/ Politechnika Łódzka przyciąga studentów z Azji i Oceanii

  • Fot. Adobe Stock

    Od lipca to NAWA weryfikuje świadectwa cudzoziemskich kandydatów na studia w Polsce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera