W weekend odbędzie się 13. Zimowe Ptakoliczenie

Ok. 80 otwartych spacerów ornitologicznych odbędzie się w najbliższy weekend na terenie całej Polski. Przewodnicy z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków tym razem zwrócą szczególną uwagę na gila, który zimą – w poszukiwaniu pożywienia – odwiedza miasta.

"W czasie Zimowego Ptakoliczenia obserwujemy ptaki, które spędzają zimę w bliskim towarzystwie człowieka, czyli w miejskich ogrodach i parkach. W akcji można wziąć udział samodzielnie lub z przewodnikiem" - zachęca w przesłanym PAP komunikacie rzeczniczka prasowy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP), Katarzyna Groblewska.

Pierwsza edycja akcji odbyła się w 2005 r. W czasie spacerów przewodnikami są wolontariusze OTOP. Jak zapewnia rzeczniczka organizacji, w czasie spacerów będzie można się nie tylko nauczyć rozpoznać gatunki, ale też dowiedzieć się, gdzie najłatwiej je obserwować - i tego, jak mądrze pomagać im zimą albo czym dokarmiać.

W czasie tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia przewodnicy zwrócą szczególną uwagę na gila. To gatunek, który wiosną i latem obserwować można głównie w lasach, a zimą – w poszukiwaniu pożywienia – chętniej odwiedza miasta i bywa gościem w karmnikach. Brzuch samca gila jest w jaskrawym, różowo-czerwonym kolorze, dlatego trudno pomylić go z innym gatunkiem.

Obecność wszystkich zaobserwowanych w czasie spaceru ptaków należy nanieść na elektroniczną kartę obserwacji dostępną na stronie internetowej OTOP (http://otop.org.pl/). Na podstawie wyników obserwacji co roku przygotowywane jest zestawienie najliczniej spotykanych ptaków o tej porze w parkach i ogrodach.

"Obserwacje umożliwiają także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Przez ostatnie siedem lat najliczniej obserwowanym gatunkiem jest krzyżówka, nasza najpopularniejsza kaczka. W zeszłym roku na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się gawron, a na trzecim – wróbel" - informuje rzecznik OTOP.

W Zimowym Ptakoliczeniu bierze także udział wielu nauczycieli szkolnych i przedszkolnych, którzy organizują wycieczki dla klas w najbliższy piątek - w sumie, łącznie ze spacerami otwartymi dla wszystkich zainteresowanych, od piątku do niedzieli odbędzie się w tym roku ponad 180 spotkań.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Łoś. Fot. Patryk Sacharewicz, mat. prasowe

    Od badylarza do łopatacza – zbadano zmiany wielkości poroża łosi w okresie bez polowań

  • Adobe Stock, trójwymiarowy model ubikwityny, przyłączającej się do białek w procesie ubikwitynacji

    Powstała DEGRONOPEDIA - baza oraz serwer do przewidywania degronów - białkowych “znaczników zniszczenia”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera