25.01.2021
PL EN
24.09.2016 aktualizacja 24.09.2016

W Krakowie będą dyskutować o archeologii północnego Egiptu

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu Delta Nilu i Synaj były niemal białymi plamami na mapie archeologicznej Egiptu. Teraz, na skutek licznych projektów terenowych sytuacja się zmieniła. O efektach najnowszych wykopalisk i badań na tych obszarach dyskutować będą naukowcy w czasie międzynarodowej konferencji, która odbędzie się w Krakowie od 29 września do 1 października.

Spotkanie "Delta and Sinai 2. Current Research" zorganizowały wspólnie Zakład Archeologii Egiptu i Bliskiego Wschodu Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Fundacja Archaeologica. Pierwsze sympozjum w cyklu odbyło się w 2013 r. w Warszawie. Jego idea narodziła się w Polsce, wśród badaczy prowadzących prace badawcze na terenie północnego Egiptu.

"Biorąc pod uwagę intensyfikację obecnie prowadzonych tam wykopalisk, konieczne staje się cykliczne organizowanie tego typu spotkań, które umożliwią zaprezentowanie wyników badań, a jednocześnie staną się płaszczyzną do wymiany poglądów" - wyjaśniają organizatorzy w przesłanym komunikacie.

Jeszcze w poprzednim stuleciu badania prowadzone na obszarze Delty Nilu oraz Synaju ograniczały się do zaledwie kilku miejsc. Badacze przeszłości mniej byli zainteresowani prowadzeniem wykopalisk w tych rejonach. Byli ukierunkowani na badania na terenach Doliny Nilu. Jak zauważają organizatorzy spotkania, od kilku lat sytuacja ta ulega jednak zmianie. Coraz więcej ekspedycji, w tym z Polski, prowadzi na terenie północnego Egiptu badania powierzchniowe i wykopaliskowe. Są one konieczne, zwłaszcza na obszarach Delty Nilu, gdzie postępuje urbanizacja i zwiększa się areał pól uprawnych - czynniki te negatywnie wpływają na stan zachowania zabytków.

Znaczący udział w poznawaniu dziejów Delty Nilu przypada badaczom z Polski, którzy od wielu lat prowadzą badania wykopaliskowe na stanowiskach w tym rejonie. Głośnym echem odbiły się odkrycia dokonane przez naukowców z Poznania i Krakowa w Tell el-Farcha, m.in. w postaci jednego z najstarszych na świecie centrów browarniczych czy dwóch złotych figurek sprzed ponad 5 tys. lat. Dlatego wiele wystąpień w czasie zbliżającej się konferencji zaprezentują badacze z rodzimych ośrodków naukowych, w tym Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie czy Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Szczegółowy program spotkania dostępny jest na stronie: http://www.deltaandsinai2.confer.uj.edu.pl/

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2021