Święto egiptologii i nubiologii w Warszawie

90 lat temu Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Egiptem, dekadę później ruszyły tam pierwsze polskie wykopaliska. Poświęcone tym wydarzeniom wystawy będzie można obejrzeć podczas konferencji nt. badań obecnie prowadzonych w Egipcie i Sudanie przez naszych archeologów.

Wydarzenia odbędą się w dniach 12-14 czerwca w kampusie i Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.

Podczas trzech dni konferencji wygłoszonych zostanie blisko 40 referatów, głównie nt. wyników najnowszych badań polskich misji archeologicznych w Egipcie i Sudanie. Swoje dokonania zaprezentują też przedstawiciele innych nauk, eksperci z dziedzin takich, jak ikonografia, papirologia, egiptologia i antropologia.

Nie zabraknie też informacji na temat udziału polskich badaczy w projektach prowadzonych przez ośrodki zagraniczne.

Wyjątkowo w tym roku naukowcy zaplanowali specjalną sesję poświęconą wydarzeniom rocznicowym: 80-leciu wykopalisk w Edfu i 90-leciu nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Egiptem. Z tymi jubileuszami wiążą się dwie okolicznościowe wystawy, które będzie można obejrzeć w budynku dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Wernisaż odbędzie się 12 czerwca o godz. 11.00

Pierwsza z nich to przegląd historii polskich badań w Egipcie: „Nie tylko piramidy… 80 lat polskiej archeologii w Egipcie”. Wiele spośród prezentowanych tam stanowisk badały misje działające pod auspicjami Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW.

Druga wystawa poświęcona będzie stosunkom dyplomatycznym między obu państwami „Polska–Egipt w 20-leciu międzywojennym. 90 rocznica nawiązania polsko–egipskich stosunków dyplomatycznych”.

Trzecia wystawa („Zaczęło się w Edfu… 80 lat polskiej archeologii w Egipcie”) poświęcona jubileuszowi badań w Edfu prezentowana będzie w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego (Pałac Tyszkiewiczów-Potockich). Będzie tam można zobaczyć również zabytki pozyskane podczas tych wykopalisk, znajdujące się na co dzień w depozycie w Muzeum Narodowego w Warszawie.

W latach 1937-1939 prof. Kazimierz Michałowski prowadził wspólnie z Francuzami wykopaliska na terenie starożytnej osady w Edfu w Górnym Egipcie. Prace te uważane są za pierwsze w pełni naukowe badania wykopaliskowe na terenie tego kraju, kierowane przez Polaka. Wielkim sukcesem było sprowadzenie z nich do Polski ponad 90 skrzyń z zabytkami. Do dziś stanowią one trzon kolekcji egipskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wernisaż tej wystawy odbędzie się 12 czerwca o godz. 12.00.

Wszystkie ekspozycje będą prezentowane do połowy lipca.

Organizatorami wydarzeń są Zakład Archeologii Egiptu i Nubii Instytutu Archeologii UW oraz Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, Muzeum Uniwersytet Warszawskiego oraz Stowarzyszenie Miłośników Egiptu „Herhor”. Na wszystkie obowiązuje wstęp wolny. Szczegółowe informacje na temat wydarzeń dostępne są na stronie CAŚ UW: http://www.pcma.uw.edu.pl/pl/events/article/konferencja-polacy-nad-nilem/

PAP - Nauka w Polsce

szz/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Karol Beyer, Muzeum Narodowe w Warszawie. Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    160 lat temu otwarto w Warszawie most Kierbedzia, pierwszą stałą przeprawę przez Wisłę

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera