Prof. Janusz Bańczerowski uhonorowany Nagrodą Polonicum 2016

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Prof. Janusz Bańczerowski - slawista i polonista z Uniwersytetu im. Eotvosa Loranda w Budapeszcie - otrzymał Nagrodę Polonicum 2016 za wybitne osiągnięcia w krzewieniu języka polskiego oraz wiedzy o polskiej kulturze i historii na świecie. Wyróżnienia przyznano prof. Marcie Pancikovej oraz dr Małgorzacie Majewskiej-Meyers.

Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum” popularyzatorów języka polskiego i kultury polskiej, którzy na co dzień pracują za granicą, uhonorowało po raz jedenasty. Nagroda przyznawana jest badaczom za wybitne osiągnięcia w krzewieniu języka polskiego oraz wiedzy o polskiej kulturze i historii na świecie.

Kapituła nagrody przyznaje jedną nagrodę Polonicum przeznaczoną dla profesorów językoznawców oraz dwa wyróżnienia dla pasjonatów popularyzujących język polski i kulturę polską za granicą.

Jak poinformował Uniwersytet Warszawski, w tym roku nagrodą główną uhonorowano prof. Janusza Bańczerowskiego, slawistę i polonistę, autora wielu publikacji z zakresu językoznawstwa i współautora m.in. „Karpackiego Atlasu Dialektologicznego”. Prof. Bańczerowski pracuje na Uniwersytecie im. Eotvosa Loranda w Budapeszcie, gdzie był dyrektorem Instytutu Filologii Słowiańskiej i Bałtyckiej.

Wyróżnienia przyznano prof. Marcie Pancikovej – słowackiej slawistce i polonistce, aktualnie związanej z Uniwersytetem w Ostrawie – oraz dr Małgorzacie Majewskiej-Meyers z Uniwersytetu w Poczdamie, popularyzatorce kultury polskiej i języka polskiego na obszarze niemieckojęzycznym.

"Bardzo wiele w naszym świecie potrafimy opowiedzieć i zrozumieć dzięki językowi. Jest w tym szczególna rola osób, które tłumaczą dzieła i popularyzują je. To osoby, które żyją w kilku światach jednocześnie, potrafią opowiedzieć w jednym z tych światów o innych światach. To niezwykle ważna rola" – powiedział podczas uroczystości rektor UW prof. Marcin Pałys.

Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum” powstało w 1956 r. jako Biuro Międzynarodowych Kursów Wakacyjnych. Słuchaczami kursów letnich są osoby z różnych zakątków świata, które chcą uczyć się języka polskiego. Zazwyczaj nagrody i wyróżnienia „Polonicum” przyznawane są jesienią. W tym roku z okazji 60-lecia działalności centrum uroczystość odbyła się już w kwietniu.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera