530 mln zł dla naukowców na prowadzenie innowacyjnych badań w skali światowej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wybitni uczeni z Polski i zagranicy, którzy podejmą się zorganizowania i prowadzenia oryginalnych prac badawczo-rozwojowych we współpracy z renomowanymi ośrodkami na świecie mogą się już starać o środki z programu Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB).

W czwartek pierwszy konkurs w ramach programu ogłosiła prowadząca MAB Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Łączny budżet projektu MAB wynosi około 530 mln zł (ok. 126 mln euro). Środki te dofinansują powstanie wyłonionych w trzech konkursach jednostek realizujących MAB – poinformowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w przesłanym PAP komunikacie.

Celem MAB jest stworzenie w Polsce wyspecjalizowanych, wiodących w skali światowej ośrodków naukowych, stosujących najlepsze światowe praktyki w zakresie identyfikowania programów i tematów badawczych, polityki personalnej, zarządzania pracami B+R (badania i rozwój) oraz komercjalizacji wyników prac B+R.

Adresatami MAB są wybitni uczeni z Polski i zagranicy, którzy podejmą się zorganizowania i prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, w ramach projektów i jednostek tworzonych wspólnie z wiodącymi ośrodkami z innych państw.

Wniosek może złożyć naukowiec o uznanym dorobku naukowym, będący autorytetem w swojej dziedzinie na świecie. Jak wyjaśniono w komunikacie, po wygraniu konkursu zostanie on liderem grupy badawczej w jednostce realizującej MAB oraz będzie odpowiadał za zarządzanie tą jednostką. Przedstawiona przez niego agenda badawcza ma być odpowiedzią na konkretne, konkurencyjne w skali międzynarodowej wyzwanie naukowe lub społeczno-gospodarcze, a projekt powinien cechować się nowatorskim i przełomowym podejściem do jego rozwiązywania, które powinno zapewnić jednostce zdobycie czołowej pozycji na świecie.

Nad jakością prac badawczych i konkursami na liderów grup badawczych w każdej jednostce czuwać będzie Międzynarodowy Komitet Naukowy, w skład którego mogą wejść zarówno naukowcy o uznanym w świecie dorobku, jak i przedsiębiorcy mający doświadczenie w prowadzeniu prac B+R i we wdrażaniu nowych technologii.

Program MAB jest wzorowany na programie „Teaming for Excellence” ogłoszonym przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020.

"To, jakie znaczenie w Europie ma polska nauka, pokazał sukces trzech polskich ośrodków w Teaming for Excellence” – uważa podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dr Piotr Dardziński, cytowany w komunikacie. Jego zdaniem dzięki temu wiemy, że mamy szanse na stworzenie silnych krajowych centrów badawczych, które dobrze zaprezentują się na arenie międzynarodowej.

Projekt MAB daje szansę na stworzenie w Polsce nowej jakości w uprawianiu nauki, wspieranie innowacyjności i na powstanie nowych miejsc pracy dla najlepszych uczonych. Projekt odniesie sukces tylko wtedy, gdy nowe instytucje naukowe tworzone będą wokół uczonych o znaczącym dorobku naukowym, we współpracy ze strategicznymi partnerami z zagranicy” - ocenił prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Nabór wniosków w pierwszym konkursie jest trzyetapowy. Termin złożenia pierwszej części wniosku upływa 15 stycznia 2016 r. Kolejne konkursy zostaną ogłoszone odpowiednio w połowie 2016 r. i w 2017 r. Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie internetowej.

Projekt „Międzynarodowe Agendy Badawcze” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (PO IR) i powierzony został do realizacji Fundacji na rzecz Nauki Polskiej na mocy umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (pełniącym rolę instytucji pośredniczącej w programie).

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci rekomendują sześć priorytetowych projektów AI dla Polski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera