W Polsce powstaną Międzynarodowe Agendy Badawcze

lightpoet - Fotolia lightpoet - Fotolia / viktorcap@gmail.com
lightpoet - Fotolia lightpoet - Fotolia / viktorcap@gmail.com

Międzynarodowe Agendy Badawcze, wiodące w skali światowej jednostki naukowe, wyłoni Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Na wsparcie dziesięciu jednostek przeznaczono około 126 mln euro. Pierwszy konkurs ogłoszony zostanie we wrześniu 2015 roku.

Ogłoszenie konkursu na MAB-y zapowiadała już w lutym tego roku minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Międzynarodowe Agendy Badawcze mają być wyspecjalizowanymi, wiodącymi w skali światowej jednostkami naukowymi, stosującymi najlepsze światowe praktyki w identyfikowaniu programów i tematów badawczych, polityce personalnej, zarządzaniu pracami B+R oraz komercjalizacji wyników prac B+R.

Przeznaczone na dofinansowanie około 126 mln euro pozwoli na wsparcie około 10 jednostek realizujących MAB-y. Wyłonione zostaną one w trzech konkursach planowanych na lata: 2015, 2016 i 2017. "Fundacja planuje ogłoszenie pierwszego konkursu i dokumentacji konkursowej w ramach projektu MAB we wrześniu 2015 r. Rozstrzygnięcie pierwszego konkursu planowane jest na drugi kwartał 2016 r." - informuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.

Wniosek w konkursie będzie mógł złożyć wybitny uczony z Polski lub zagranicy, o uznanym dorobku naukowym, który weźmie odpowiedzialność za merytoryczną realizację projektu i będzie liderem grupy badawczej w jednostce realizującej MAB oraz zostanie kierownikiem tej jednostki.

Przedstawiona przez niego agenda badawcza ma być odpowiedzią na jasno sprecyzowane wyzwanie naukowe lub społeczno-gospodarcze, wpisujące się w zakres tzw. Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. "Agenda badawcza, obok precyzyjnie określonego problemu badawczego, powinna cechować się nowatorskim i konkurencyjnym podejściem do jego rozwiązywania, które powinno zapewnić jednostce realizującej MAB zdobycie czołowej pozycji na świecie wśród jednostek zajmujących się podobną problematyką badawczą" - czytamy w informacji FNP.

Projekt „Międzynarodowe Agendy Badawcze” jest wzorowany na programie „Teaming for Excellence” ogłoszonym przez Komisję Europejską w ramach Horyzontu 2020. Projekt jest współfinansowany w ramach IV osi Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Szczegółowe informacje na temat projektu MAB są dostępne na stronie: http://www.fnp.org.pl/ogloszenie-w-sprawie-planowanej-realizacji-przez-fnp-projektu-miedzynarodowe-agendy-badawcze/

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak (2P), nagrodzony, redaktor TVP Info Marcin Kowalski (P) oraz prowadzący rzecznik SGH Mariusz Sielski (L) i Karolina Cygonek (2L) podczas ceremonii wręczenia nagród dziennikarskich SGH za 2024 r (sko) PAP/Albert Zawada

    SGH przyznała nagrody dla wybitnych dziennikarzy gospodarczych

  • Warszawa, 09.05.2022. Widok na Centrum Nauki Kopernik od strony Wisły. PAP/Rafał Guz

    Nagroda Przewroty czeka na kreatywnych nauczycieli i edukatorów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera