Lepsza powłoka antykomarowa

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Elektrostatyczna metoda powlekania insektycydem jest skuteczna nawet przeciwko odpornym na chemikalia owadom – informuje pismo Proceedings of the National Academy of Sciences.

Impregnowanie moskitier wodnym, niskoprocentowym roztworem środka owadobójczego nie zawsze wystarczy do zabicia komarów. Część z nich może przeżyć i uodpornić się.

Zastosowana przez holenderskich naukowców z uniwersytetu Wageningen powłoka elektrostatyczna wiąże insektycyd i pozwala uzyskać znacznie wyższe jego stężenie, dzięki czemu w ciągu kilku sekund giną także komary, które zdołały się uodpornić na standardowo stosowane zabezpieczenia. Pierwotnie naładowaną elektrycznie powłokę opracowano z myślą o usuwaniu z powietrza pyłku roślin.

Zdaniem autorów, powłoka pozwoli skuteczniej walczyć z chorobami przenoszonymi przez komary, zwłaszcza malarią. Co prawda niezbyt nadaje się do powlekania otaczających łóżka moskitier, które są stale dotykane przez ludzi i bywają prane, jednak w przypadku siatek zabezpieczających okna i drzwi, zasłon, ścian czy przewodów wentylacyjnych powinna się sprawdzić.

Powłokę przetestowano w Afryce Południowej, Tanzanii oraz laboratorium Liverpool School of Tropical Medicine.

Podczas gdy konwencjonalna impregnacja zabija najwyżej 10 proc. owadów, w przypadku elektrostatycznie związanych preparatów owadobójczych udawało się wyeliminować niemal wszystkie komary.(PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera