Kultowa wśród ornitologów Akcja Bałtycka ma 55 lat

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

55 lat temu grupa pasjonatów rozpoczęła badania wędrówek ptaków na wybrzeżu Bałtyku. Dało to początek trwającej do dziś Akcji Bałtyckiej, jednemu z najdłużej działających programów obrączkowania ptaków podczas migracji w Europie.

W ramach jej działań zaobrączkowano prawie 2 mln ptaków.

Badania wędrówek ptaków rozpoczęła 11 września 1960 r. grupa pasjonatów z Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu Warszawskiego. Rozstawiając sieci ornitologiczne nad Bałtykiem dali oni początek jednej z najdłużej trwających na świecie akcji obrączkowania ptaków – słynnej i kultowej wśród ornitologów Akcji Bałtyckiej.

Ptaki po raz pierwszy chwytane były w Górkach Wschodnich w 1960 roku przez grupę studentów, w której skład wchodzili: Przemysław Busse (wtedy przewodniczący koła naukowego UW, dziś profesor), Barbara Diehl, Bogumiła Szulc, Maciej Gromadzki i Roman Wojan.

Dziś projekt, nazwany później Akcją Bałtycką, prowadzi Stacja Badania Wędrówek Ptaków Uniwersytetu Gdańskiego.

Badania prowadzone są co roku, wiosną i jesienią (zwłaszcza w kwietniu i październiku). Ptaki są obrączkowane i mierzone, określa się ich kondycję oraz orientację w przestrzeni. Akcja koncentruje się na pracy naukowej, a prace podporządkowane są zasadom metodyki naukowej.

Stacje terenowe mają charakter obozu namiotowego z zadaszonym miejscem do pracy z ptakami. W sąsiedztwie obozu rozstawione są sieci ornitologiczne do chwytania ptaków, a schwytane ptaki są obrączkowane i mierzone. Sieci kontrolowane są co godzinę, od świtu do zmierzchu, a w okresie przelotu sów - również w nocy. Prace odbywają się bez względu na pogodę. Dziennie chwyta się od kilkunastu do ponad 1,5 tys. ptaków.

Badania terenowe AB w dużym stopniu oparte są na pracy wolontariuszy.

W wyniku działań Akcji Bałtyckiej zaobrączkowano niemal dwa miliony ptaków, z których około 1,5 mln zostało pomierzonych.

Akcja Bałtycka posiada najbogatszą bazę danych pomiarowych kręgowców na świecie. Prace AB zaowocowały kilkunastoma tysiącami dalekodystansowych wiadomości powrotnych (komplet informacji o okolicznościach zaobrączkowania i ponownego stwierdzenia w innym czasie i miejscu jakiegoś osobnika). Na podstawie danych zebranych w ramach Akcji Bałtyckiej przygotowano ponad 200 publikacji, raportów i innych prac naukowych.

Więcej o Akcji Bałtyckiej i jej historii można przeczytać na stronie internetowej http://akbalt.ug.edu.pl/ (PAP)

zan/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka z Politechniki Warszawskiej: włosy, które wrzucamy do kanalizacji są zmorą oczyszczalni

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: krajobraz dźwiękowy to wskaźnik zdrowia naturalnych siedlisk

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera