W najbliższy weekend obchodzimy Światowy Dzień Ptaków Wędrownych

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W najbliższy weekend obchodzimy Światowy Dzień Ptaków Wędrownych. Z tej okazji w miejscowości Kuźnica (Półwysep Helski) odbędzie się piknik naukowy z obserwacją ptaków, grami terenowymi i warsztatami przyrodniczymi - informuje organizator, Fundacja Akcja Bałtycka.

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych (World Migratory Bird Day, www.worldmigratorybirdday.org) obchodzimy od 2006 r. z inicjatywy Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) w ramach porozumienia o ochronie afrykańsko-euroazjatyckich wędrownych ptaków wodnych (ang. African-Eurasian Waterbird Agreement, AEWA) i konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt (ang. Convention on Migratory Species, CMS).

Święto to jest coroczną kampanią uświadamiającą potrzebę ochrony ptaków wędrownych i ich siedlisk. W drugi weekend maja ludzie na całym świecie organizują imprezy publiczne, w czasie których popularyzują wiedzę na temat ptasich migracji i potrzebę ich ochrony.

Hasło tegorocznych Światowych Dni Ptaków Wędrownych brzmi "Energia – uczyńmy ją bezpieczną dla ptaków".

Od 2013 r. w obchody tego święta włączyła się Akcja Bałtycka. W tym roku organizuje Piknik Naukowy, który odbędzie się w sobotę i niedzielę (9-10 maja) na plaży przy wejściu Kuźnica nr 29 (Półwysep Helski). Do imprezy dołączyły się organizacje pozarządowe, parki krajobrazowe i nadleśnictwo.

W programie tegorocznych obchodów przewidziano Piknik Naukowy, połączony z obserwacją ptaków. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie też kącik malucha, "strefa edu" ze stoiskami organizacji i instytucji zajmujących się badaniem i ekologią ptaków oraz ochroną przyrody. Na stoiskach będą czekały ciekawostki z życia ptaków, zagadki ornitologiczne i liczne konkursy. Odbędzie się kiermasz rękodzieła przyrodniczego oraz pokazy obrączkowania ptaków.

Podczas święta można będzie wziąć udział w grach terenowych "Wędruj z rudzikiem", "Leśny plac zabaw" (czyli alternatywne poznawanie lasu) i "Tropimy ptaki".

Odbędą się również warsztaty przyrodnicze z oznaczania piór i wypluwek, na temat sów krajobrazu rolnego oraz zajęcia rękodzielnicze.

Zaplanowano wycieczki ornitologiczne z przewodnikiem: "Przyroda Mierzei Helskiej" (na Uroczysko Każa), "Spacer po okolicach Kuźnicy", "Co w lesie piszczy" (Kuźnica) oraz "Port w Jastarni i Torfowe Kłyle".

PAP - Nauka w Polsce

zan/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowiec: żubr jest gatunkiem „uchodźcą”, który został zepchnięty do lasów

  • Adobe Stock

    Ekspertka: ciepły grudzień to większe ryzyko przeniesienia kleszcza wraz z choinką

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera