Wynalazki WAT z większymi szansami na wdrożenia

Fot. PAP/ Bartłomiej Zborowski 16.03.2013
Fot. PAP/ Bartłomiej Zborowski 16.03.2013

Finansowanie najlepszych projektów wychodzących z uczelni, otwarcie szybkiej ścieżki komercjalizacji uczelnianego know-how, sprawdzenie, czy pomysł odnajdzie się na rynku - to założenia porozumienia podpisanego pomiędzy funduszem wspierającym komercjalizację badań INFINI a Wojskową Akademią Techniczną.

Umowę o współpracy w imieniu uczelni podpisał rektor WAT gen. bryg. prof. Zygmunt Mierczyk, natomiast w imieniu INFINI - prezes zarządu dr Maciej Wieloch wraz z członkiem zarządu Ernestem Wawryniukiem.

Współpraca między warszawską uczelnią a funduszem INFINI pozwala m.in. na wymianę dobrych praktyk, przeprowadzanie wzajemnych konsultacji i porad eksperckich, a także umożliwia wspólne organizowanie konferencji naukowych, warsztatów czy specjalistycznych szkoleń. Porozumienie ma służyć udanej komercjalizacji efektów badań naukowych.

"Umowa tworzy platformę dającą naszym naukowcom narzędzia oraz fundusze do komercjalizacji wyników swoich badań. WAT jest otwartym uniwersytetem technicznym i zależy nam na transferze wyników badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych do gospodarki" – mówi rektor WAT gen. bryg. prof. Zygmunt Mierczyk.

W ramach współpracy INFINI zapewni pomysłom o dużym potencjale rynkowym finansowanie badań niezbędnych do komercjalizacji np. zbudowania działającego prototypu. W dalszym etapie wybranym przedsięwzięciom - poprzez inwestycje kapitałowe - fundusz będzie zabezpieczał środki finansowe niezbędne do uruchomienia działalności biznesowej. Na każdym etapie firma zapewni profesjonalne wsparcie oraz finansowanie działań prawnych.

"Wiemy, że dla naukowców, zespołów badawczych czy doktorantów ważne jest wsparcie finansowo-prawne na każdym etapie prac. Istotne jest dla nas także poważne traktowanie praw majątkowych dla naukowców i rzeczywisty udział ich oraz ich macierzystych uczelni w zyskach z komercjalizacji projektu" – tłumaczy dr Maciej Wieloch z INFINI.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera