Inny sposób zasiewu pomaga roślinom zagłuszyć chwasty

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zmiana sposobu zasiewu roślin, np. zbóż czy kukurydzy, pozwala wzmocnić ich przewagę nad chwastami bez użycia chemicznych środków ochrony roślin ani maszyn - wynika z badania naukowców z Uniwersytetu Kopenhaskiego (KU), przedstawionego na stronie tej uczelni.

Piano ConcertoRolnicy konwencjonalni najczęściej pozbywają się chwastów stosując środki ochrony roślin, które mogą być szkodliwe dla środowiska. Rolnictwo organiczne z kolei wymaga, żeby przy odchwaszczaniu skorzystać z pomocy maszyn. Ale i one nie są dla środowiska obojętne: zużywają paliwo i emitują dwutlenek węgla, a ich opony ugniatają glebę, niszcząc jej strukturę.

Rolnicy mogą jednak utrudnić życie chwastom na polach w inny sposób - twierdzą naukowcy z Wydziału Nauk o Roślinach i Środowisku KU. Mogą to osiągnąć, zmieniając sposób zasiewu kukurydzy, zbóż czy roślin strączkowych.

"Wyniki naszych badań świadczą o tym, że zwalczanie chwastów na polach można wspomóc, rezygnując z tradycyjnych technik siewu. Rolnicy na całym świecie sieją zwykle nasiona w rzędach. Badania prowadzone na polach pszenicy i kukurydzy pokazują, że wzrost chwastów można ograniczyć poprzez ciaśniejszy zasiew nasion, i wysiewanie ich na planie siatki. Takie działanie zwiększa jednocześnie plony tych roślin, których pola są zwykle podatne na silne zachwaszczenie" - twierdzi prof. Jacob Weiner, ekolog roślin z KU.

Badania na polach kukurydzy w Danii oraz nowsze, prowadzone w Kolumbii na polach kukurydzy pokazały, że zmiana sposobu zasiewu, która polega na gęstszym wysiewie nasion, pozwala ograniczyć biomasę chwastów. W czasie eksperymentów ich ilość zmalała wyraźnie, nawet o 72 proc.

Jednocześnie plony roślin uprawnych wzrosły ponad 45 proc. - zwłaszcza w tych okolicach, w których wcześniej dominowały chwasty.

"Rolnictwo można prowadzić w sposób o wiele bardziej zrównoważony, a jednocześnie utrzymać stały, wysoki poziom plonów" - podkreśla Weiner. Jego zdaniem kolejne badania procesów i oddziaływań pomiędzy roślinami mogą w przyszłości jeszcze bardziej zwiększyć przewagę roślin uprawnych nad chwastami. (PAP)

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera