Od drapania swędzi jeszcze bardziej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Drapanie się pobudza wydzielanie serotoniny, co powoduje jeszcze dotkliwsze swędzenie – wynika z badań na myszach, o których informuje serwis „BBC News/Health”.

Typową reakcją na swędzenie jest drapanie się. Wywołuje ono ból, który zakłóca odbieranie wrażeń związanych ze swędzeniem, co daje chwilową ulgę. Jednak wkrótce przykre odczucia pojawiają się na nowo.

Zespół prof. Zhou-Feng Chena z Washington University wykazał na przykładzie myszy, że kolejne „cykle drapania” stają się coraz trudniejsze do przerwania ze względu na uwalnianą w mózgu serotoninę - „hormon szczęścia”. Serotonina łagodzi ból, ale także pobudza komórki rdzenia kręgowego wpływające na odczuwanie swędzenia.

Zablokowanie wydzielania serotoniny nie wchodzi w grę, ponieważ wpływa ona między innymi na procesy rozwojowe, starzenie się, metabolizm kości oraz nastrój. Być może uda się jednak zablokować reakcję na serotoninę komórek odpowiedzialnych za swędzenie.

Zdaniem dermatologów wyniki badań mogą pomóc w znalezieniu skutecznych metod radzenia sobie ze swędzeniem.

Silne swędzenie może być następstwem ukąszeń owadów, świerzbu, grzybicy i wielu innych chorób skóry. Objaw ten powodują także choroby układowe, takie jak żółtaczka mechaniczna, mocznica białaczka, czerwienica prawdziwa, jak również niektóre leki (na przykład barbiturany i salicylany). Czasami występuje pod koniec ciąży. U osób starszych częstą przyczyną uogólnionego swędzenia skóry jest jej suchość.(PAP)

pmw/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera