"Kopernik" zaprasza na "Wielkie żarcie" wieczorową porą

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ile tak naprawdę powinniśmy jeść, dlaczego niektórzy są uzależnieni od czekolady, i jak można poradzić sobie z rosnącym apetytem ludzkości - tego dowiedzą się goście, powracających po wakacyjnej przerwie "Wieczorów dla dorosłych" w Centrum Nauki Kopernik. 25 września organizatorzy szykują "Wielkie żarcie”.

\"Sprawdzimy, dlaczego jedzenie jest tak ważne dla naszej kultury, jak kształtuje ono nasze relacje społeczne i czy naprawdę pozwala lepiej się poznać. Zastanowimy się, czemu fotografowanie jedzenia, rozmawianie i pisanie o nim stały się ostatnio tak popularne. To nowa moda naszych czasów, czy odwieczna tradycja?\" - zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Podczas \"Wieczoru dla dorosłych\" kulturoznawca Aga Kozak opowie, co sprawia, że jedzenie jest wdzięcznym tematem do rozmów? Dlaczego potrafi równocześnie wywoływać tyle emocji? Jak jedzenie wpływa na relacje międzyludzkie i jak się to zmienia wraz z rozwojem nowych technologii?

Ile tak naprawdę powinniśmy jeść? Dlaczego najczęściej zjadamy więcej niż potrzebujemy? Dlaczego niektórzy z nas są uzależnieni od czekolady? Na takie pytania odpowiedzi pomoże znaleźć dietetyk i doradca żywieniowy Alicja Kalińska. Z kolei Monika Kuźniewska – absolwentka University of Southampton i Hogeschool-Universiteit Brussel - wyjaśni, jak świat poradzi sobie z tym rosnącym apetytem. Każdego wieczoru na naszej planecie „do stołu” zasiada o 200 tys. więcej ludzi, niż poprzedniego dnia.

Od maja 2013 r. w \"Koperniku\" odbyło się 14 odsłon „Wieczorów dla dorosłych”, które zgromadziły 12 tys. osób. W badaniu przeprowadzonym przez warszawską placówkę, 90 proc. pytanych było zadowolonych z wyboru tej oferty, a ponad 67 proc. deklarowało chęć powrotu na kolejny \"Wieczór dla dorosłych\". 50 proc. \"wieczornych\" gości było wówczas w \"Koperniku\" po raz pierwszy.

Każdy wieczór ma inny temat, inspirowany tytułem literackim lub filmowym, wśród dotychczasowych znalazły się m.in.: \"Zbrodnia i kara\", \"Ziemia obiecana\" czy \"Tajemniczy ogród\". Atrakcje, z których korzystają goście, to krótkie warsztaty, projekcje filmów, spektakle, spotkania z ekspertami i koncerty, powtarzane kilka razy w czasie wieczoru. Można skorzystać ze wszystkich atrakcji, jednej lub kilku. Można po prostu eksperymentować na wystawach, albo posłuchać muzyki i porozmawiać z przyjaciółmi przy drinku przygotowanym z użyciem ciekłego azotu.

W wieczornych spotkaniach biorą udział ciekawi świata dorośli. Rodzice, którzy wcześniej odwiedzali \"Kopernika\" z dziećmi, ale jako ich opiekunowie nie mieli szansy samodzielnie eksperymentować. Osoby poszukujące nietypowej rozrywki, aktywności i inspiracji, a także ci, których obecność dzieci rozprasza i denerwuje.

\"Chcemy rozwijać ofertę kulturalno-rozrywkową skierowaną do dorosłego odbiorcy. Wiele naszych aktywności to propozycje uniwersalne, jednak niektóre z nich są adresowane głównie do dorosłych. Na przykład koncerty klasyczne i jazzowe w planetarium, autorskie seanse kina letniego, wykłady czy coroczny Festiwal Przemiany, który korzystając z artystycznych środków wyrazu odnosi się do bardzo aktualnej problematyki społecznej\" – mówi rzecznik CNK Katarzyna Nowicka.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 18.09.2013. Siedziba Szkoły Głównej Handlowej w Alejach Niepodległości 162 w Warszawie. (rp/awol) PAP/Radek Pietruszka

    Naukowcy z SGH opracowali Indeks Cyfryzacji Przedsiębiorstw (ICP)

  • Fot. Adobe Stock

    Polski astronauta zrealizuje na ISS badanie psychologiczne przygotowane przez Uniwersytet Śląski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera