Ministerstwo Edukacji i Nauki

01.12.2021
PL EN
05.07.2017 aktualizacja 05.07.2017

Wybrano koncepcję architektoniczną nowego budynku CNK

Fot. mat. prasowe/EWELINA LACH Fot. mat. prasowe/EWELINA LACH

Wrocławska pracownia Heinle, Wischer und Partner Architekci wygrała konkurs na koncepcję architektoniczną nowego budynku Centrum Nauki Kopernik w Warszawie - Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego (PPK). Wyniki ogłoszono w środę w Warszawie.

W konkursie wzięło udział 35 pracowni z kraju i z zagranicy.

Zwycięzca otrzymał nagrodę wysokości 50 tys. zł. W najbliższym czasie podpisze umowę na realizację projektu budowlanego i wykonawczego. Prace projektowe powinny być wykonane w technologii BIM i zakończone w kwietniu 2018 r. W tym samym roku ogłoszony zostanie przetarg na generalnego wykonawcę, którego zadaniem będzie ukończenie budowy do końca 2020 r.

Pracownia będzie interdyscyplinarnym i międzysektorowym ośrodkiem badawczo-rozwojowym w dziedzinie edukacji (tzw. learning studies). Połączy badania z zakresu antropologii, edukacji, psychologii i socjologii oraz nowych technologii i nauk inżynieryjnych, by na kanwie zdobytej wiedzy tworzyć prototypy i innowacyjne rozwiązania edukacyjne, wspierające rozwój kompetencji kluczowych w XX wieku – poinformował w przesłanym PAP komunikacie wydział prasowy Urzędu m.st. Warszawy.

„Autorom pracy przyznano pierwszą nagrodę za właściwe odniesienie się do budynku w zakresie kontynuacji linii zabudowy, prawidłowe uzupełnienie tkanki urbanistycznej w obszarze opracowania konkursowego oraz prawidłowe wytworzenie pierzei ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie. Wykreowano prostą i elegancką w formie bryłę budynku z ukształtowanymi w niej podcieniami w narożnikach od strony północnej i południowej. Autorzy pracy zaproponowali odniesienie się do relacji pomiędzy istniejącym budynkiem Centrum Nauki Kopernik a projektowanym budynkiem Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, polegające na poszukiwaniu indywidualnych środków wyrazu wynikających z planowanych w obiekcie przyszłych działań i jego funkcji” – uzasadnił wybór sąd konkursowy pod przewodnictwem Jerzego Grochulskiego.

„Siedziba Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, jaką zbudujemy na warszawskim Powiślu, to kolejny ważny element w przestrzeni miasta. Stworzymy tu przestrzeń współpracy edukacji, nauki i biznesu” – powiedziała cytowana w komunikacie wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Jej zdaniem konkurs na koncepcję architektoniczną to było prawdziwe wyzwanie dla projektantów. „Zależało nam, aby wyłoniony w drodze konkursu projekt, wyróżniał się wysoką jakością architektury, wpisywał w pejzaż miasta” - dodała.

Jak podało biuro prasowe m.st. Warszawy, Centrum Nauki Kopernik wraz z projektem budowy PPK znajduje się na skróconej liście instytucji, mogących się ubiegać o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego w konkursie 1.1 - Działalność badawczo – rozwojowa jednostek naukowych - Typ projektów - Wsparcie infrastruktury badawczo – rozwojowej jednostek naukowych. Do końca października 2017 r. zostanie złożony wniosek o dofinansowanie planowanej budowy i wyposażenia badawczego budynku. CNK będzie ubiegać się o około 25 mln zł. Środki własne zebrane przez Kopernika i zapewnione przez sponsorów zabezpieczą pozostałą część inwestycji. Wyniki konkursu RPO WM będą znane w marcu 2018 r.

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021