Nowotwory wyprzedzają choroby serca

Od dziesięcioleci spada umieralność na choroby układu krążenia, toteż w wielu krajach na pierwsze miejsce wysuwają się nowotwory - informuje “European Heart Journal”.

Z powodu chorób układu krążenia – zawałów, niewydolności serca, udarów mózgu – co roku umiera średnio cztery miliony Europejczyków. Stanowi to niemal połowę wszystkich zgonów.

Jednak stopniowy spadek umieralności, związany ze zdrowszym trybem życia, rzucaniem palenia, lepszym odżywianiem i skuteczniejszym leczeniem sprawia, że coraz więcej osób umiera z innych przyczyn, zwłaszcza z powodu nowotworów. Co może być zaskakujące, z powodu zawałów i udarów to kobiety umierają częściej niż mężczyźni.

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez naukowców z University of Oxford, w 10 spośród 52 sprawdzanych krajów – Belgii, Danii, Francji, Izraelu, Luksemburgu, Holandii, Portugalii, Słowenii, Hiszpanii i San Marino - choroby nowotworowe powodują wśród mężczyzn więcej zgonów niż choroby układu krążenia. W Danii – jako jedynym z badanych krajów – z powodu nowotworów częściej umierają również kobiety.

Jak zaznaczył w swojej wypowiedzi dla BBC dr Mike Rayner, przyczyną zjawiska występującego głównie w bogatych krajach jest spadek zgonów z powodu chorób układu krążenia, a nie większa liczba zachorowań na nowotwory. Ponadto postępy w leczeniu chorób nowotworowych są skromniejsze niż dotyczące chorób krążenia.

Nadal jednak w 15 spośród 52 badanych krajów Europy i północnej Azji liczba zgonów z powodu chorób serca wśród kobiet czterokrotnie przewyższa liczbę zgonów spowodowanych nowotworami. Zjawisko to dotyczy zwłaszcza krajów wschodnioeuropejskich.

Szczególnie trudna jest sytuacja w krajach byłego Związku Radzieckiego. Na Białorusi, w Kazachstanie, Kirgistanie, Rosji i na Ukrainie mężczyźni w wieku od 55 do 59 lat umierają z powodu chorób układu krążenia częściej niż starsi od nich o 20 lat Francuzi. W Rosji umieralność z powodu chorób układu krążenia osób obu płci w różnym wieku jest sześciokrotnie wyższa w porównaniu z Francją.

Specjaliści z Oxfordu wiążą sytuację w Rosji i sąsiednich krajach z rozpadem Związku Radzieckiego. Wysokiemu wówczas bezrobociu towarzyszył wzrost konsumpcji alkoholu i tłustych pokarmów. Sytuacja powoli się poprawia - według najnowszych dostępnych danych w ciągu 10 lat umieralność rosyjskich mężczyzn z powodu chorób serca spadła o 13 proc., na Ukrainie - o 16 proc., jednak na Litwie i w Tadżykistanie tylko o 1 proc. Najbardziej poprawiło się Gruzinom – umieralność z powodu chorób układu krążenia spadła przez 10 lat o 62 proc. (PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Etiopia/ W 2024 roku na mpox zachorowało w Afryce blisko 54 tys. osób, zmarło ponad 1,1 tys.

  • Smog w mieście Lahaur (ang. Lahore), Pakistan, 16.11.2024. EPA/A. HUSSAIN. Dostawca: PAP/EPA

    Pakistan/ Szkoły w Pendżabie zamknięte z powodu smogu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera