XI Festiwal Nauki Uniwersytetu Zielonogórskiego

Uniwersytet Zielonogórski zaprasza na XI Festiwal Nauki, który odbędzie się w niedzielę i poniedziałek pod hasłem „Uniwersytet otwarty na Europę”. W ten sposób uczelnia włącza się w obchody 10-lecia przystąpienia Polski do UE.

„Po raz pierwszy w historii naszego Festiwalu jednego dnia zapraszamy mieszkańców regionu w różne części miasta Zielona Góra, a nawet poza jego obecny obszar. Rozpoczynamy w niedzielne południe na scenie przy zielonogórskim Ratuszu koncertem Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego” - powiedziała PAP koordynator Festiwalu, Ewa Tworowska-Chwalibóg.

Od południa będzie także można odwiedzać zaaranżowane na deptaku stoiska poszczególnych wydziałów uniwersytetu.

Wydział Artystyczny zaproponuje interaktywne malarstwo przestrzenne, a studenci i pracownicy Wydziału Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji zaprezentują zdalne sterowanie pojazdem oraz pokaz pojazdów elektrycznych. Będzie można też skorzystać z instruktażu, jak samemu zbudować urządzenie GPS.

Fizycy i astronomowie będą zachęcali do obserwacji słońca oraz poznania wielu ciekawych praw fizyki, które można wykorzystywać w codziennym życiu, m.in. pokażą czy owoce mogą „włączyć” żarówkę, jak skonstruować najprostszy silnik świata, zrobić lampę olejową, tusze sympatyczne czy gaśnicę.

Humaniści wyrażą swoje opinie nt. korzyści funkcjonowania Polski w Unii Europejskiej. Przygotują także konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych dotyczące funkcjonowania Unii i miejsca Polski w tej wspólnocie; nie zabraknie gier i zabaw dla dzieci.

Nowoczesna technika pomiarowa, inteligentna energia, grzyby pleśniowe w budownictwie czy sprawdzanie jakości wody – to propozycje Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska.

Na stoisku Wydziału Mechanicznego zobaczymy prototyp wielofunkcyjnego elektrycznego wózka inwalidzkiego i prototyp elektrycznego motocykla w stylu retro. Naukowcy i studenci z Wydziału Nauk Biologicznych będą zachęcali do poznania niezwykłych organizmów, jakimi są porosty, spróbują też wyjaśnić, co mają wspólnego z tajemnicą ekologicznego "Czarnego trójkąta" w Sudetach.

To tylko niektóre z propozycji, które przygotowały niemal wszystkie wydziały zielonogórskiej uczelni. Podczas imprezy nie zabraknie pokazów sportowych i koncertów.

W niedzielę swe podwoje otworzy także Biblioteka Uniwersytecka, która zaprosi m.in. na koncert inauguracyjny VII Międzynarodowego Festiwalu Mozart Plus pt. Mozart Plus Penderecki.

Dla głodnych wiedzy w Rektoracie przygotowano interesujące wykłady - po raz pierwszy w historii zielonogórskiego Festiwalu przedstawią je goście zagraniczni.

Prof. John H. Seiradakis z Uniwersytetu w Salonikach opowie o mechanizmie z Antykithiry, najnowocześniejszym urządzeniu starożytności.

Natomiast dr Wolfgang Pailer z Berlina, wieloletni tłumacz oficjalnych delegacji niemieckich przedstawi swój punkt widzenia na relacje polsko – niemieckie w ostatnim 25-leciu. Kontynuacją tej tematyki będzie dyskusja panelowa nt. korzyści i kosztów 10-lecia obecności Polski w UE.

W niedzielę będzie można także zwiedzić Park Naukowo-Technologiczny w Nowym Kisielinie, a wieczorem wdać się dyskusję z filozofami w kawiarni „Heban” oraz posłuchać koncertu „Impresje muzyczne na temat krajobrazów norweskich w 3D”.

Tradycyjnie, drugiego dnia festiwalu impreza przeniesie się do murów uczelni. Na gości będą czekały wszystkie wydziały, na których zostaną przygotowane pokazy, prezentacje, wykłady i inne wydarzenia mające propagować różne dyscypliny nauki.

„Co roku Festiwal Nauki cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców regionu. Zarówno pokazy na Rynku w niedzielę, jak i prezentacje na poszczególnych Wydziałach w poniedziałek” - powiedziała PAP Tworowska-Chwalibóg.

Dodała, że studenci chętnie włączają się w przygotowania do Festiwalu Nauki, wspólnie ze swoimi nauczycielami akademickimi prezentują poszczególne projekty podczas obu festiwalowych dni, a także sami korzystają z oferty tej imprezy.

Szczegółowy program Festiwalu znajduje się na stronie www.fn.uz.zgora.pl

PAP - Nauka w Polsce

mmd/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera