Unijne wsparcie Horyzont 2020 dla innowacyjnych rozwiązań

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień zachęca m.in. instytucje i firmy do udziału w programie Horyzont 2020, w którym UE przeznaczyła 80 mld euro na wsparcie w postaci nawet 70-proc. dofinansowania badań naukowych oraz innowacyjnych technologii w przemyśle.

Na piątkowej konferencji prasowej marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień podkreślił, że do tego, aby uczestniczyć w konkursie, trzeba mieć "dobry pomysł, proponować innowacyjne rozwiązania i możliwość wykorzystania tych aplikacji w przemyśle”.

Dodał, że program jest szansą rozwoju nie tylko dla uczelni czy instytucji publicznych, ale również dla małych i średnich przedsiębiorstw. W ramach programu są przewidziane m.in. dotacje na przygotowanie wniosków i projektów.

Wartość pojedynczego projektu może dochodzić do 2,5 mln euro, beneficjenci mogą otrzymać nawet 70-procentowe dofinansowanie.

Podmioty zainteresowane uczestnictwem w programie mogą liczyć na wsparcie Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi oraz Regionalnego Punktu Kontaktowego przy Uniwersytecie Łódzkim, który oprócz indywidualnych konsultacji będzie proponował też udział w szkoleniach i warsztatach poświęconych Horyzontowi 2020.

Obie instytucje mają wspólnie prowadzić m.in. akcje informacyjne i promocyjne, których celem ma być „konstruowanie regionalnych partnerstw gotowych do współpracy w ramach projektów H2020”.

„Oddajemy do dyspozycji nasze regionalne biuro w Brukseli, które już dziś pracuje nad pozyskiwaniem partnerów i przygotowywaniem informacji o konkursach, które będą ogłaszane już w tym roku” – powiedział Stępień.

Horyzont 2020 to największy w historii Unii Europejskiej program wspierający badania naukowe i zastosowanie innowacji w przemyśle. Kwota 80 mld euro jest do wydania w ciągu najbliższych siedmiu lat i została przeznaczona na całą Unię.

Po pieniądze mogą sięgać głównie firmy, uczelnie i instytucje publiczne, ale program jest też otwarty dla osób indywidualnych, zespołów badawczych i prywatnych instytucji, których celem jest realizacja przedsięwzięć badawczych i innowacyjnych.

Uzyskane pieniądze będzie można przeznaczyć m.in. na zastosowanie innowacji w produkcji, badania naukowe, a także tworzenie nowych miejsc pracy.

duk/ mki/ gma/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 14.11.2024. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Pełczyńska-Nałęcz: kolejna „Ścieżka SMART” będzie oceniana dwa razy szybciej

  • Wizualizacja projektu. Fot. materiały prasowe

    Badacze Politechniki Wrocławskiej opracowali wynalazek do budowy cegieł na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera