Uczelnie i instytucje

Rekordowa liczba uczestników konkursu "Matematyka Moja Pasja"

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

144 szkoły i ponad 2,5 tys. uczniów z całego województwa łódzkiego bierze udział w trzeciej edycji konkursu "Matematyka Moja Pasja", którego finał odbędzie się w lutym w Łodzi. Organizatorem konkursu jest Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego.

Konkurs \"Matematyka Moja Pasja\" stał się największym konkursem matematycznym w regionie łódzkim, a w tym roku bierze w nim udział rekordowa liczba uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W pierwszej edycji konkursu wzięło udział niespełna 500 uczniów z 36 gimnazjów.

Konkurs ma formę zawodów matematycznych odbywających się w trzech etapach, a jego uczestnicy mają możliwość współzawodniczenia z najlepszymi matematykami z całego regionu. Zwycięzcy otrzymają cenne nagrody, m.in. laptopy, tablety i aparaty fotograficzne.

Jak podkreśla dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego prof. Ryszard Pawlak, głównym celem konkursu jest propagowanie zainteresowania przedmiotami ścisłymi, a w szczególności popularyzacja matematyki wśród uczniów.

Szkoły mogły zgłaszać się do konkursu do grudnia ubiegłego roku. Uczniowie najpierw rywalizują w etapie szkolnym, a następnie - międzyszkolnym i wojewódzkim, które odbywać się będą na terenie Uniwersytetu Łódzkiego oraz publicznego liceum uczelni. Zwycięzcy ogłoszeni zostaną w lutym podczas gali finałowej.

\"W czasach rosnącego zapotrzebowania na absolwentów kierunków ścisłych, gdy przyszłością Polski jest innowacyjna gospodarka, szczególnie ważne jest uczenie logicznego i abstrakcyjnego myślenia. Dlatego tak ważne jest zrozumienie dyscypliny, która rozwija te umiejętności\" - uważa prof. Pawlak.

Partnerem strategicznym konkursu została firma Ericpol, największy polski eksporter usług teleinformatycznych. We wtorek przedstawiciele firmy i organizatorzy konkursu podpisali umowę o długoterminowej współpracy.

Patronat nad konkursem \"Matematyka Moja Pasja\" objęli wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska oraz rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Włodzimierz Nykiel. Współorganizatorem konkursu w kategorii dla gimnazjalistów jest Łódzki Kurator Oświaty; laureaci konkursu otrzymują punkty w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ hes/ jra/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Elektrodepozycja filmu nanocząstek PtNi przy użyciu techniki in-situ w komórce przepływowej w transmisyjnym mikroskopie elektronowym podczas cyklicznej woltametrii. Wiązka elektronów (tu oznaczona na zielono) oświetla elektrodę (oznaczoną na pomarańczowo), zanurzoną w roztworze soli platyny i niklu, umożliwiając obrazowanie wzrostu nanocząstek PtNi (kolor szary) na elektrodzie. Grubość filmu wzrasta z każdym cyklem i po czwartym cyklu zaobserwowano wzrost rozgałęzionych i porowatych struktur. Projekt okładki/ilustracji: Weronika Wojtowicz, tło z wodą pobrane z https://pl.freepik.com

    Narodziny nanostruktury na filmie. Ujawniono sekrety elektrodepozycji

  • Fizyk, profesor nadzwyczajny naukowy Konrad Banaszek (amb) PAP/Marcin Obara

    Fizyk: gra o technologie kwantowe już się toczy. Wykorzystamy szansę, czy ją stracimy?

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera