Dziurawe białka podnoszą ciśnienie krwi

Zmutowane białko w błonie komórkowej może być „dziurawe”, co prowadzi do podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi – informuje pismo „Biochemistry”.

Podwyższone ciśnienie tętnicze może mieć wiele przyczyn – jedną z nich jest specyficzna mutacja białka, wykryta kilka lat temu przez zespół z Uniwersytetu Aarhus (Dania). Jednak jej mechanizm pozostawał nieznany.

Zagadkę wyjaśnili wspólnie z kolegami z Aarhus naukowcy z Uniwersytetu Południowej Danii w Odense. Jak się okazało, mutacja jednego z białek obecnych w błonie komórkowej może doprowadzić do tworzenia się „dziur” w tej błonie. Owe „dziury” przyczyniają się do podniesienia ciśnienia tętniczego, ponieważ komórki organizmu nie potrafią dokładnie kontrolować ruchu jonów sodu do wnętrza komórki i na zewnątrz. W rezultacie zawartość sodu w komórkach rośnie, co przyczynia się do powstania nadciśnienia.

Odkrycie, którego głównym autorem jest Wojciech Kopec z centrum fizyki biomembran na Uniwersytecie Południowej Danii, może doprowadzić do pojawiania się nowych, lepszych leków dla chorych na nadciśnienie.

Odkrycie mechanizmów związanych z wadliwym białkiem było możliwe dzięki wykorzystaniu jednego z najpotężniejszych w Danii klastrów komputerowych Horseshoe 6, który należy do Uniwersytetu Południowej Danii. (PAP)

pmw/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

  • Adobe Stock

    Rozmowa z samym sobą sprzed lat poprawia samopoczucie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera