Niedosypianie powiązane z problemami psychicznymi nastolatków

Zbyt krótki sen u nastolatków może być objawem problemów emocjonalnych i psychicznych, jak np. myśli samobójcze, a nawet przyczyniać się do ich wystąpienia – wynika z dużych badań europejskich, które publikuje pismo „Sleep Medicine”.

Naukowcy pod kierunkiem dr Laury Mandelli z Uniwersytetu w Bolonii we Włoszech przeanalizowali dane na temat nawyków związanych ze snem wśród blisko 12 tys. nastolatków z 11 państw (10 z Europy plus Izrael), które brały udział w szeroko zakrojonym studium o akronimie SEYLE. Średnia wieku dzieci wynosiła między 14. a 15. rokiem życia.

Okazało się, że najsilniejszy związek z niedoborami snu u nastolatków miały problemy emocjonalne oraz w relacjach z rówieśnikami, a także myśli samobójcze. Młodzi ludzie, których nachodziły myśli samobójcze spali średnio o 36 minut krócej co noc w porównaniu z rówieśnikami bez takich zaburzeń. W przypadku nastolatków z poważnymi problemami emocjonalnymi sen był krótszy co noc średnio o około 30 minut.

Ze względu na charakter badania autorzy pracy nie potrafią jednak odpowiedzieć na pytanie, czy między problemami ze zdrowiem psychicznym a niedoborami snu u nastolatków istniał związek przyczynowo-skutkowy.

Na podstawie wcześniejszych badań naukowcy ocenili, że dzieci w wieku nastoletnim potrzebują od 8,5 do 9 godzin snu na dobę. Uczestnicy studium SEYLE spali średnio niecałe 8 godzin.

Najkrócej spały nastolatki francuskie, a najdłużej młodzież z Irlandii. Największą rozpiętość jeśli chodzi o długość snu stwierdzono wśród młodzieży izraelskiej – od mniej niż 6 godzin po 9,5 godziny na dobę.

Zdaniem autorów pracy potwierdza ona wcześniejsze obserwacje, że niedobory snu u nastolatków są powiązane z potencjalnie poważnymi problemami natury psychicznej. A ponieważ trudności ze spaniem są rozpowszechnione wśród młodzieży - częściowo w związku z procesami dojrzewania i zmianami dotyczącymi rytmów okołodobowych - rodzice, nauczyciele i opiekunowie powinni zwracać na to większą uwagę oraz podejmować działania, które pomogą dzieciom spać dłużej.

Jednak, aby móc to robić ważne jest poznanie przyczyn problemów ze snem u młodzieży, oceniła niebiorąca udziału w badaniu dr Iris F. Litt ze Stanford University (Kalifornia, USA) dla agencji Reuters. (PAP)

jjj/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera