W Lubuskiem podczas weekendu liczenie nietoperzy w fortyfikacjach

Podczas zbliżającego się weekendu odbędzie się coroczne liczenie nietoperzy w największym z polskich zimowisk tych zwierząt – podziemnych fortyfikacjach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Przyrodnicy sprawdzą stan liczebny kolonii po raz 13., a wstępne wyniki ich pracy mają być znane w poniedziałek – poinformował PAP koordynator liczenia Michał Stopczyński z firmy Ekologic z Łodzi.

W dwudniowej akcji weźmie udział 35 osób. Wśród nich będą chiropterolodzy - naukowcy zajmujący się badaniem nietoperzy, z całej Polski.

„To ludzie z doświadczeniem w zimowych liczeniach – chodzi i o bezpieczeństwo i o rzetelność wyników. Zaprosiliśmy także osoby znające się na historii fortyfikacji – opowiedzą o specyfice MRU wszystkim uczestnikom, zwłaszcza tym, którzy będą brali udział w liczeniu po raz pierwszy” - powiedział PAP Stopczyński.

Według niego trudno na razie powiedzieć, jak anomalie pogodowe wpłyną na liczebność nietoperzy. "Można się spodziewać, że będzie ich mniej ze względu na fakt, że część z nich może jeszcze nie rozpoczęła hibernacji. Prawdopodobnie też część z nich będzie aktywna w podziemiach. Dla nas to też jest ciekawe doświadczenie” - dodał Stopczyński.

Ciągnące się kilometrami podziemia będzie penetrować dziewięć grup złożonych z 3 lub 4 osób. W sobotę od zmierzchu do świtu nietoperze będą liczone w systemie centralnym, w niedziele w obiektach samodzielnych (bunkry, schrony, kopuły pancerne itp.).

MRU to system korytarzy i komór oraz naziemnych bunkrów, zbudowanych przez Niemców w latach 30. i w czasie II wojny światowej. Sieć podziemnych schronów, korytarzy i tunelów liczy ponad 30 km. Panująca tam stała temperatura i wilgotność stwarzają nietoperzom idealne warunki do zimowej hibernacji. Pod względem liczebności nietoperzy podziemia te są pierwszym w Polsce i ósmym miejscem zimowania tych ssaków w Unii Europejskiej.

W poprzednim sezonie w obiektach MRU zimowało ponad 37 tysięcy nietoperzy dziesięciu gatunków. Ich coroczne liczenie w połowie stycznia jest jednym z elementów ochrony tych zwierząt.

W 1999 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim zainicjowała program ochrony unikatowej kolonii nietoperzy w międzyrzeckich podziemiach, w tym program monitoringu liczebności nietoperzy nie tylko w częściach podziemi objętych całkowitą ochroną oraz wykorzystywanych do działalności turystycznej.

W okresie od października do kwietnia naukowcy liczą nietoperze co miesiąc w częściach podziemi położonych na trasach turystycznych i w ich sąsiedztwie. W połowie stycznia odbywa się natomiast główne liczenie mające ustalić liczebności kolonii w danym sezonie zimowym.

W ramach programu przyrodnicy monitorują także warunki mikroklimatyczne w podziemiach w celu wczesnego wykrycia zmian niekorzystnych dla nietoperzy.

Po wstąpieniu do Unii Europejskiej Polska ma obowiązek monitorowania stanu gatunków i siedlisk przyrodniczych w Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Jednym z nich jest obszar Natura 2000 "Nietoperek" obejmujący dużą część MRU.

PAP - Nauka w Polsce

mmd/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. Uniwersytet Jagielloński, Małopolskie Centrum Biotechnologii

    Naukowcy pokazują strukturę ludzkiego Elongatora

  • Fot. UW/wyspy ciepła

    Zmiany klimatu i urbanizacja łącznie wpływają na bioróżnorodność

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera