Zmiany klimatu i urbanizacja łącznie wpływają na bioróżnorodność

Fot. UW/wyspy ciepła
Fot. UW/wyspy ciepła

Zielone miasta lepiej dostosowane do zmieniającego się środowiska powinny uwzględniać wykorzystanie cienia drzew, umożliwiać zwierzętom przemieszczanie się i zapewnić dostęp do czystej wody. Wówczas zadomowią się tam niespotykane dotąd gatunki, a te, których miejsce jest poza miastem, będą mogły się z niego wydostać, gdy zbłądzą przemieszczając się w chłodniejsze tereny.

Przestrzenie zurbanizowane będzie można projektować z zastosowaniem wniosków z badań prowadzonych z udziałem prof. Marty Szulkin z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego (UW). Zostały one opublikowane na łamach Nature Climate Change.

Jak poinformował UW, dotychczas biologiczne skutki zmian klimatu oraz rozwoju miast badano jako osobne zagadnienia. Zespół naukowców z udziałem prof. Szulkin zbadał ich wspólne oddziaływanie na procesy ekologiczne i ewolucję gatunków żyjących na obszarach miejskich.

Jednym z przykładów interakcji zmian klimatu i urbanizacji jest ich wpływ na temperaturę panującą w miastach.

Naukowcy ustalili, że wzrost temperatury wynikający ze zmiany klimatu może przyczynić się do szybszego wzrostu drzew w chłodniejszym klimacie oraz wolniejszego w cieplejszym. Miasta z większą ilością drzew mogą lepiej wykorzystywać oferowany przez nie cień, wpływając na warunki życia mieszkańców oraz rozwój wielu gatunków zwierząt i roślin.

Proces omawiany przez naukowców widoczny jest także w odniesieniu do m.in. przepływu rzek czy problemów z dostępem do wody i jej zanieczyszczeniami.

Inną kwestią podniesioną przez badaczy jest problem izolacji niektórych gatunków zwierząt. Fragmentacja ich środowiska naturalnego utrudnia przemieszczanie się na chłodniejsze tereny. I tak na przykład pumy w Kalifornii mogłyby łatwiej podążać za zmianami klimatycznymi i przemieszczać się na północ, gdyby nie rozwój aglomeracji miejskich, który utrudnia takie wędrówki.

Naukowcy przedstawili możliwe zmiany w ewolucji gatunków na obszarach uwarunkowanych zmianami klimatu i urbanizacją. Planują stałą obserwację miejskich ekosystemów i zbadanie sytuacji społeczno-ekonomicznej ludności w kontekście zmian klimatu. Badania te mogą pomóc w projektowaniu zielonych miast, odpornych na zmiany klimatyczne oraz przyjaznych dla wszystkich zamieszkujących je gatunków.

Zdaniem zespołu, zmiana klimatu i urbanizacja to dwa z najważniejszych globalnych czynników wpływających na różnorodność biologiczną i zmiany ekosystemów. Należy uwzględniać zarówno problemy biologiczne, jak i społeczne, łagodząc ich biologiczne skutki.

Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 11.07.2023. PAP/Adam Warżawa

    W kąpieliskach trwa "sezon" na sinice. Naukowcy: ich toksyny mogą być groźne dla zdrowia

  •  Wyschnięte dno Morza Aralskiego. Fot. Małgorzata Suska-Malawska.

    Polscy naukowcy pomogą w odbudowie ekosystemów w miejscu wyschniętego Morza Aralskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera