
Wsparcie dla różnorodności biologicznej nie musi ograniczać się do dużych projektów ochrony przyrody. Każdy z nas może przyczynić się do ochrony lokalnych ekosystemów - zwraca uwagę Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy. 22 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej.
"Harmonia z naturą i zrównoważony rozwój" to tegoroczne hasło Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2000 r. w celu upamiętnienia przyjęcia Konwencji o Różnorodności Biologicznej w 1992 roku (22 maja 1992 r. na konferencji w Nairobi przedstawiono efekty prac nad dokumentem dotyczącym ochrony bioróżnorodności; sama konwencja jest opatrzona datą 5 czerwca 1992 r.).
W 2015 r. przyjęto Agendę 2030, czyli strategię rozwoju świata zawierającą 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, podzielonych na pięć obszarów: ludzie, planeta, dobrobyt, pokój i partnerstwo.
Globalne Ramy Różnorodności Biologicznej zostały uzgodnione podczas szczytu klimatycznego COP 15 w 2022 r. Na ich podstawie społeczność międzynarodowa zobowiązała się do objęcia ochroną 30 proc. lądów i oceanów do 2030 r. w celu powstrzymania utraty różnorodności biologicznej.
Do osiągnięcia przyjętych celów zostało 5 lat - przypomina Instytut Ochrony Środowiska - PIB w komunikacie prasowym; ich realizacja wymaga współpracy rządów, organizacji pozarządowych, sektora prywatnego oraz każdego z nas.
IOŚ-PIB na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska przygotowuje projekt krajowego planu odbudowy zasobów przyrodniczych, co stanowi okazję do współpracy na forum UE.
Instytut zwraca uwagę na znaczenie różnorodności biologicznej: to nie tylko bogactwo gatunków roślin i zwierząt, ale również zróżnicowanie genetyczne i ekosystemowe. Jej walory są fundamentem życia na Ziemi, a ich utrata stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego, zdrowia publicznego i stabilności klimatu.
Jak powiedziała cytowana w komunikacie prasowym Małgorzata Hajto z Zakładu Ocen Środowiskowych, Ochrony Przyrody i Krajobrazu w IOŚ-PIB, wsparcie dla różnorodności biologicznej nie musi ograniczać się jedynie do realizacji dużych projektów. Do ochrony lokalnych ekosystemów może przyczynić się każdy człowiek.
"Tworzenie przyjaznych dla owadów łąk kwietnych, ograniczenie stosowania pestycydów również w prywatnych ogrodach czy ograniczenie koszenia trawy to proste działania, które mają realny wpływ na populacje wielu ważnych dla funkcjonowania lokalnego ekosystemu gatunków" - podkreśliła ekspertka.
Wskazała na problem związany z stosowaniem monokultur rolniczych (upraw jednego gatunku), który powoduje znaczące obniżenie bioróżnorodności, co wiąże się z eliminowaniem naturalnych siedlisk gatunków owadów, ptaków oraz drobnych ssaków. Ekspertka zaznaczyła, że zapylaczami nie są jedynie pszczoły miodne, ale także motyle, trzmiele, muchówki oraz chrząszcze. "Im większa różnorodność gatunków roślin, tym dłużej trwa sezon żywieniowy dla tych owadów, co zwiększa ich szanse na przetrwanie i efektywne zapylanie" - dodała Małgorzata Hajto.
IOŚ-PIB podkreśla, że obchody Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej są ważne, gdyż są doskonałą okazją do podejmowania działań na rzecz przyrody, której jesteśmy integralną częścią. "Dążenie do harmonii z naturą to nie tylko obowiązek, ale i szansa na lepszą przyszłość dla wszystkich" - czytamy w komunikacie.
Informacje na temat obchodów święta są dostępnie na oficjalnej stronie Konwencji o Różnorodności Biologicznej: https://www.cbd.int/biodiversity-day. (PAP)
Nauka w Polsce
bch/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.