Uczelnie i instytucje

Studenci z Gliwic projektują bolid na wzór tych z Formuły1

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Studenci z Politechniki Śląskiej w Gliwicach projektują bolid, na wzór tych, które startują w Formule1 - poinformował PAP w poniedziałek lider zespołu Aleksander Bilewski. Zespół projektowy składa się z ok. 40 osób.

Projekt przygotowują studenci z Koła Naukowego \"PolSl Racing\". \"Mamy już gotowy projekt karoserii, prawie gotowe są projekty ramy i zawieszenia. W październiku planujemy rozpocząć budowę bolidu\" - powiedział PAP lider zespołu \"PolSl Racing\" Aleksander Bilewski.

Dodał, że bolid jest przygotowywany z myślą o międzynarodowych zawodach Formuła Student 2014. \"To najbardziej prestiżowe zawody motoryzacyjne dla studentów z całego świata. Nie chodzi w nich wyłącznie o oszczędne parametry, liczy się, by zaprojektowany bolid był jak najbardziej podobny do bolidu Formuły1, ważne są więc szybkość i przyspieszenie\" - powiedział Bilewski.

Projektowany bolid zostanie wyposażony w jednostkę napędową ze stajni Hondy - motocyklowy model 600RR. Pracę poszczególnych podzespołów kontrolował będzie nowoczesny komputer sterujący, pozwalający na ustawienie odpowiednich parametrów pracy oraz umożliwiający zastosowanie nowoczesnych systemów wspomagających takich jak m.in. kontrola zmiany biegów, kontrola trakcji, system startowy, czy układ telemetryczny.

Nie są to jedyne kryteria, które weźmie pod uwagę międzynarodowe jury tego konkursu. \"Oceniane będzie także podejście biznesowe i ekonomiczne do zagadnienia. Jednym z elementów konkurencji jest przygotowanie bolidu do potencjalnej sprzedaży. Zespół będzie musiał przedstawić biznesplan\" - dodał Bilewski.

Na pytanie o koszt całego przedsięwzięcia Bilewski odparł, że \"szacowany jest od 200-300 tys. zł wzwyż\".

Historia zawodów Formula Student rozpoczęła się pod koniec lat 70. w USA. W Europie po raz pierwszy zostały zorganizowane w 1998 roku. Od tego czasu zawody bardzo się rozrosły. Organizowane co roku, odbywają się w różnych krajach, na torach m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech. Swoje zespoły posiada już ponad 500 uczelni na świecie.

Koło naukowe \"PolSl Racing\" powstało w 2012 roku z inicjatywy pasjonatów motoryzacji. Działa na wydziale mechanicznym technologicznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach (Instytut Mechaniki i Inżynierii Obliczeniowej).

Studenci Politechniki Śląskiej mają już sukcesy w międzynarodowych konkursach. W 2012 roku oba bolidy zespołu Silesian Greenpower zajęły pierwsze i drugie miejsce w zawodach zawodach The Greenpower Corporate Challenge, rozgrywanych na słynnym brytyjskim torze wyścigowym Silverstone.(PAP)

ktp/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 14.11.2024. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Pełczyńska-Nałęcz: kolejna „Ścieżka SMART” będzie oceniana dwa razy szybciej

  • Wizualizacja projektu. Fot. materiały prasowe

    Badacze Politechniki Wrocławskiej opracowali wynalazek do budowy cegieł na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera