25.11.2020
PL EN
29.07.2013 aktualizacja 29.07.2013

Trwa pierwsze międzynarodowe liczenie tygrysów w Indiach i Nepalu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W Indiach i Nepalu trwa pierwsze międzynarodowe liczenie tygrysów. Realizowane jest w ramach, międzynarodowej akcji na rzecz ochrony tych zwierząt, której celem jest podwojenie liczby dziko żyjących tygrysów do 2020 r. - informuje inicjator akcji, organizacja WWF.

Tygrys, największy gatunek dziko żyjących kotów, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i charyzmatycznych zwierząt na świecie. Jest także jednym z gatunków najbardziej zagrożonych wyginięciem. Na wolności żyje obecnie tylko około 3200 tygrysów, podczas gdy jeszcze 100 lat temu ich populacja szacowana była na około sto tysięcy. W ciągu XX w. straciliśmy zatem 97 proc. światowej populacji tego gatunku. Cztery z dziewięciu gatunków tygrysów są już wymarłe - przypomina Paweł Średziński z WWF Polska w informacji przesłanej w poniedziałek PAP.

Aby przeciwdziałać trendom, organizacja ekologiczna WWF zainicjowała międzynarodowy program ochrony tygrysów (TX2). Jego celem ma być podwojenie liczby tygrysów żyjących na wolności do 2022 r. W programie TX2 bierze udział 13 państw, w których żyją tygrysy, w tym Indie i Nepal, w których obecnie trwa wielkie liczenie tych zwierząt.

Ustalenie dokładnej liczby tygrysów to prawdziwe wyzwanie, gdyż zwierzęta przemieszczają się codziennie na duże odległości w poszukiwaniu pokarmu. W ramach akcji naukowcy nie tylko tropią tygrysy, ale też analizują dane z kamer ukrytych w miejscach ich występowania. Liczenia w Indiach i Nepalu objęły najważniejsze obszary chronione, strefy buforowe i leśne korytarze ekologiczne. Wyniki liczenia poznamy w najbliższych dniach - zapowiada Średziński.

Oprócz niszczenia siedlisk, największym zagrożeniem dla tygrysów jest kłusownictwo i nielegalny handel żywymi zwierzętami lub wykonanymi z nich produktami, o rzekomo leczniczym działaniu. Najwięcej zatrzymań z powodu nielegalnego handlu tygrysami w ciągu ostatnich 10 lat miało miejsce w Indiach, Chinach i Nepalu. Według raportu pt. \"Tylko skóra i kości\", wydanego przez organizację TRAFFIC, w latach 2000-2012 skonfiskowano różne części ciała tygrysów należące do ponad 1 400 zwierząt, co oznacza że każdego roku traciło życie średnio 110 tygrysów.

Jednocześnie WWF apeluje do rządów Indii i Nepalu o przeprowadzenie kolejnych tropień w 2016, 2020 i 2022 r. Takie działania pomogą ocenić zmiany liczebności populacji tygrysów. \"Regularne liczenia tygrysów pomogą nam na bieżąco oceniać postępy i planować kolejne działania, które mają pomóc tym zwierzętom\" - mówi Mike Baltzer z międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF. (PAP)

zan/ tot/

Copyright © Fundacja PAP 2020