W wielkim mieście bezpieczniej

Foto: Fotolia
Foto: Fotolia

W wielkich amerykańskich miastach ryzyko śmierci na skutek urazu jest o ponad 20 proc. mniejsze niż w małym miasteczku – informuje pismo „Annals of Emergency Medicine”.

Jak wyjaśnia główny autor badań, dr Sage Myers z University of Pennsylvania w Filadelfii, przyczyną większości urazów prowadzących do zgonu są samochody, broń i narkotyki. Chociaż zagrożenie zabójstwem jest wyższe w wielkim mieście, to nieumyślne urazy ze skutkiem śmiertelnym są o 40 proc. częstsze na większości obszarów wiejskich w porównaniu z większością miast.

Przypadkowe urazy są przy tym dla całej populacji ponad 15 razy częstsze niż zabójstwa. Wskaźniki te mogą mieć znaczący wpływ na obsadę izb przyjęć i leczenie urazów na obszarach wiejskich.

Naukowcy przeanalizowali 1 295 919 przypadków śmierci na skutek urazu z lat 1999-2006, dochodząc do wniosku, że ryzyko śmierci na skutek urazu było o 22 proc. wyższe na większości obszarów wiejskich w porównaniu z dużymi miastami.

Najczęstszą przyczyną śmierci były wypadki komunikacyjne - 27,61 zgonu na 100 000 mieszkańców obszarów wiejskich wobec 10,58 na 100,000 w miastach. Choć w przypadku broni palnej nie stwierdzono generalnej różnicy, poza miastami częstsze były śmiertelne wypadki z bronią dotyczące dzieci i osób powyżej 45. roku życia. Natomiast w miastach ofiarą częściej padały osoby pomiędzy 20. a 44. rokiem życia.

Pojawił się też czynnik rasowy. Większe populacje Afroamerykanów na obszarach wiejskich wiązały się z rzadszymi przypadkami śmierci na skutek urazu, podczas gdy tam, gdzie czarnych było mniej, do wypadków dochodziło częściej . W przypadku Latynosów było odwrotnie – gdy było ich wielu, rosła liczba urazów.

Co zaskakujące, na obszarach wiejskich z wyższym odsetkiem wykształconych w college’u mieszkańców i wyższymi średnimi dochodami ryzyko śmierci na skutek urazu było wyższe niż tam, gdzie wykształcenie i dochody były najniższe.

Dr Myers zauważa, że dzięki statystykom można lepiej dopasować profilaktykę urazów do miejscowych warunków – w miastach jest na przykład więcej starszych osób narażonych na upadek, a na wsi dzieci częściej toną. (PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera