Starożytne kotwice z okresu wojen punickich u wybrzeży śródziemnomorskiej wyspy

Archeolodzy odkryli na dnie Morza Śródziemnego ponad 30 kotwic okrętów Kartaginy z czasów wojen punickich – informuje serwis internetowy Discovery News.

Odkrycia dokonał zespół włoskich archeologów u wybrzeży wyspy Pantelleria - włoskiej wyspy wchodzącej w skład regionu Sycylia, położonej najbliżej kontynentu afrykańskiego - w odległości 54 mil (100 km) na południowy zachód od Sycylii i 38 mil (70 km) od wybrzeża Tunezji.

Jak poinformował archeolog Leonard Abelli z Uniwersytetu w Sassari na wyspie Sardynia, kierujący pracami badawczymi u wybrzeży Pantellerii w rejonie Cala Levante, na dnie na głębokości od 48 metrów do 80 metrów nurkowie odkryli ponad 30 starożytnych kotwic sprzed ponad 2200 lat.

Według naukowców, odkryte kotwice to pozostałości tzw. wojen punickich z okresu 264-146 r. p.n.e., toczonych z przerwami między Kartaginą a republiką rzymską.

Zdaniem L. Abelliego, kotwice zostały prawdopodobnie odcięte celowo i pozostawione na dnie przez załogi okrętów Kartaginy cumujących u wybrzeży Pantellerii, kiedy Kartagińczycy w pośpiechu uciekali przed zbliżającą się flotą Rzymu.

W czasie pierwszej wojny punickiej (264-241 r. p.n.e.) Rzymianie zdobyli w 255 r. p.n.e. tę strategicznie położoną wyspę, ale utracili ją rok później.

Rzymianie zajęli na stałe Pantellerię w 217 r. p.n.e. w czasie drugiej wojny punickiej (218-201 r. p.n.e.), kiedy do wyspy dopłynęła flotylla 300 rzymskich okrętów.

Według L. Abelliego, wobec przeważających sił Rzymian Kartagińczycy nie mieli innego wyjścia, niż uciekać jak najszybciej, nie tracąc czasu na wyciąganie kotwic z tej głębokości.

Podczas ucieczki z niektórych okrętów Kartaginy wyrzucono prawdopodobnie także część ładunku dla zwiększenia szybkości. Zespół naukowców kierowany przez L. Abelliego odkrył wcześniej podczas badań dna morskiego w rejonie Punta Tracino - niedaleko miejsca odkrycia kotwic – wiele starożytnych dzbanów leżących na dnie w grupach po 4-10 sztuk.

Prace badawcze zespołu archeologów u wybrzeży Pantellerii potrwają do drugiej połowy lipca br. przy współpracy Urzędu Morskiego Regionu Sycylia oraz jednostek sycylijskiej Straży Wybrzeża z Mesyny. (PAP)

jot/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Statki robią zamieszanie i uwalniają metan

  • Fot. Adobe Stock

    Turcja/ Odkryto dowody najwcześniejszej znanej aktywności człowieka w północnej Mezopotamii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera